Puławy liczą na współpracę z BASF

24 lipca zarząd Zakładów Azotowych Puławy ma przyjąć uchwałę w sprawie współpracy spółki z koncernem chemicznym BASF. Jeśli dojdzie do kooperacji, to Puławy mają szansę na redukcję emisji gazów cieplarnianych i zaoszczędzenie 40 mln zł rocznie.

O sprawie informuje Puls Biznesu. Redakcja twierdzi, że ZAP największy producent nawozów azotowych w kraju, znalazły kolejne źródło dochodu.

Chcą zarabiać na inwestycjach proekologicznych. Dla producenta substancji chemicznych ich przeprowadzenie to konieczność, aby sprostać wymogom protokołu z Kioto, dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Pozwala bowiem stronom na wspólne podejmowanie przedsięwzięć ograniczających emisje gazów cieplarnianych, aby powstrzymać globalne ocieplenie klimatu.

Inwestując w nowoczesną technologię redukcji emisji podtlenku azotu, Puławy zamierzają obniżyć emisję tej substancji, co może przynieść znaczące kwoty ze sprzedaży pozostałych uprawnień do emisji.

Spółka wstępnie szacuje, że w latach 2008-12, biorąc pod uwagę obecne ceny uprawnień, mogłaby zarobić około 40 mln zł rocznie.

W zamian przekaże na rzecz BASF 11 proc. jednostek redukcji emisji podtlenku azotu uzyskanych w ramach Programu Wspólnych Wdrożeń.

To kolejne, na przeciągu kilku lat, przymiarki do współpracy pomiędzy Puławami, a BASF.

Swego czasu mówiło się o wartej kilkaset milionów euro inwestycji BASF w Puławach. Miała ona dotyczyć budowy nowej fabryki. Ostatecznie jednak nic z tego nie wyszło.

ZAP są jedynym w Polsce, a trzecim na świecie producentem melaminy (92 tys. ton/rok). Firma wytwarza 10 proc. światowego i 20 proc. europejskiego zapotrzebowania na ten produkt. Ponadto przedsiębiorstwo jest wiodącym polskim producentem kaprolaktamu (65 tys. ton/rok) i nawozów azotowych – około 1 mln ton/rok saletry, około 1mln ton/rok mocznika.

Najlepiej zaś znanym na ryku amerykańskim nawozem z Puław jest roztwór saletrzano-mocznikowy RSM. Blisko połowa całej produkcji trafia na eksport – według ostatnich rankingów firma jest jednym z największych polskich eksporterów.

BASF – The Chemical Company jest wiodącym przedsiębiorstwem branży chemicznej na świecie. Zakres jego działalności obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające i ochrony roślin, a także ropę i gaz ziemny.

BASF opracowuje i wykorzystuje nowe technologie. Gospodarczy sukces łączy z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością.

Zatrudnia około 95 tys. osób. W ub. roku koncern osiągnął obrót w wysokości 52,6 miliardów euro. BASF jest firmą notowaną na giełdzie we Frankfurcie, Londynie, Nowym Jorku i Zurychu.

Czytaj więcej: Umowy 120 Rynek 831

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska