Puławy sprzedają kaprolaktam do Chin

Puławy sprzedają kaprolaktam do Chin
Zakłady Azotowe Puławy sfinalizowały podpisanie nowych umów na eksport kaprolaktamu na rynek azjatycki. Wartość podpisanych kontraktów obowiązujących na 2011 r. szacowana jest na 365 mln zł i stanowi około połowy rocznych zdolności produkcyjnych Puław.

Podpisanie umów jest konsekwencją strategii handlowej Puław na rynku azjatyckim wkraczającej swoim zasięgiem geograficznym poza same Chiny. W spektrum działania Puław są również takie kraje jak Korea, Indonezja, Malezja, Tajlandia, Indie. Kolejna część umów jest w finalnych uzgodnieniach Puławy, dzięki wyjątkowej zdolności płatkowania całej produkcji kaprolaktamu mogą go transportować w dowolne miejsce na świecie.

- Staramy się kontraktować 100 procent zdolności produkcyjnych kaprolaktamu. Oferujemy naszym klientom w pełni kompleksową usługę, na którą składa się nie tylko sam produkt odpowiadający najwyższym światowym standardom, ale również serwis logistyczny i posprzedażowy. To nas wyróżnia, i to czyni z nas poważnego gracza na rynku kaprolaktamu. Dziś notujemy kolejne rekordy cenowe. Ceny na pierwsze dostawy kaprolaktamu w styczniu 2011 przekraczają 2,9 tys. dolarów za tonę produktu – mówi Marek Kapłucha, członek zarządu Puław odpowiedzialny za handel, logistykę i marketing.

Polityka handlowa Puław jest m.in. konsekwencją toczącego się w Chinach procesu antydumpingowego dotyczącego importu kaprolaktamu. - Monitorujemy ten proces i podchodzimy do niego ze spokojem. Dywersyfikacja geograficzna, którą wprowadziliśmy redukuje wpływ ewentualnych decyzji w tym procesie na naszą sprzedaż. Ponadto w samych Chinach widzimy rozwiązania, które to ryzyko niemal całkowicie eliminują.

Pracujemy nad różnymi rozwiązaniami i jesteśmy gotowi do dalszego współdziałania z naszymi partnerami, w tym do ekspansji geograficznej. Oczywiście procesu antydumpingowego nie odpuszczamy pracując nad naszym stanowiskiem w tej sprawie. Jesteśmy dobrej myśli – mówi Hubert Kamola, dyrektor handlowy Puław.

Puławy po realizacji serii inwestycji m.in. nowej tlenowi dysponują lepszymi parametrami dostarczanego tlenu, który wraz z towarzyszącymi inwestycjami w Zakładzie Kaprolaktamu oraz dzięki bardzo dobrej pracy puławskich inżynierów zwiększyły zdolności produkcyjne o ok. 5 tys. ton na rok, osiągając w ten sposób nominalnie możliwość produkcji 70 tys. ton rocznie. Praca nad projektem zwiększenia zdolności intensywnie trwała prawie trzy lata.

Czytaj więcej: Sprzedaż 127 Rynek 831