Raport Plastech.pl na temat polskiego rynku opakowań


Do największych rynkowych graczy w tej branży należą: O-l Polska z Jarosławia (blisko 40 proc. udział w rynku), Huta Szkła Czechy, Stolzle Glass Częstochowa, Warta Glass Group (ok. 10 proc. udziału w rynku), Rexam Szkło Gostyń (ok. 10 proc.), Huta Szkła Feniks w Piotrkowie Trybunalskim, Vitrosilicon z Iławy, Huta Szkła Sława, Huta Szkła Działdowo, Huta Szkła Ujście S.A., Huta Szkła Orzesze, Heinz Glass Działdowo.

Sektor opakowań z tworzyw sztucznych
Opakowania plastikoweSprzedaż w skali roku sięga w tym sektorze blisko 6 mld zł. Jednocześnie notujemy szybki jej wzrost. Jeszcze siedem lat temu sprzedaż opakowań z tworzyw sztucznych była o ponad połowę niższa niż obecnie. W 2002 r. przekroczyła już 3 mld zł. Bariera 4 mld zł pękła w 2004 r.

Szacuje się, że w wielkość tego sektora sięga 1,3 mln euro. Udział importu jest stosunkowo wysoki i przekracza 34 proc.

Produkcja wynosi prawie 130 tys. ton rocznie. Jednak w porównaniu z poprzednimi latami można mówić o spadku. Tłuste lata przypadły bowiem w tym sektorze na okres 2000 – 2001. Wytwarzano wówczas odpowiednio 138,7 tys. oraz 142,3 tys. ton.

Potem nastąpiło pogorszenie wyników, nawet do poziomu 94 tys. ton w 2002 r. i 100 tys. ton w 2003 r. Po tym dwuletnim zastoju widać stopniową, ale wyraźną odbudowę sektora.

Największe firmy w branży opakowań z tworzyw sztucznych, to: Akerlund & Rausing S.A. (dawny Pakpol), Bana PET Sp. z o.o., Autobar Packaging Poland Sp. z o.o., Greiner Opakowania Sp. z o.o., Carnaud Metalbox Tworzywa Sztuczne Sp. z o.o., Ergis Group Sp. z o.o., Inline Poland Sp. z o.o., Masko-Graham Sp. z o.o., Alpla Sp. z o.o., Cofinec Polska Sp. z o.o., ERG S.A.

Sektor opakowań z metalu
Metalowa puszkaNie jest to sektor rozwijający się równie szybko jak np. sektor tworzyw sztucznych. Sprzedaż kształtuje się na poziomie 2,6 mld zł. Jest w miarę stabilna. Dla przykładu w 2004 r. było to ok. 2,8 mld zł. Wielkość rynku ocenia się na 613 mln dolarów. Udział importu to niecałe 40 proc.