Raport Plastics Europe Polska: tworzywa chronią klimat


Opakowania z tworzyw sztucznych przyczyniają się do oszczędności zasobów naturalnych, chroniąc żywność podczas transportu z gospodarstw rolnych do sklepów i naszych kuchni. Można to zilustrować na wiele sposobów: w krajach rozwijających się 50 proc. żywności marnuje się w drodze z gospodarstwa rolnego do kuchni; owoce i warzywa transportowane luzem generują o 26 proc. więcej strat zanim trafią na półki sklepowe niż produkty wstępnie opakowane. 1,5 g folii przedłuża świeżość ogórków z trzech do 14 dni. 10 g wielowarstwowej folii do pakowania mięsa w atmosferze modyfikowanej przedłuża świeżość mięsa z kilku dni do ponad tygodnia. Ilość dwutlenku węgla wykorzystanego do wyprodukowania jednej porcji mięsa jest 100 razy większa niż wykorzystanego do produkcji folii wielowarstwowej.

Nowatorskie rozwiązania wykorzystujące tworzywa w bębnach pralek pozwalają ograniczyć zużycie wody i energii. Plastikowe rury zapewniają bezpieczne, szczelne i wydajne przesyłanie wody pitnej i ścieków bez strat i zanieczyszczania tego coraz cenniejszego zasobu.

Tworzywa sztuczne chronią nas przez różnymi obrażeniami, na przykład w samochodzie, podczas gaszenia pożarów czy jazdy na nartach. Z tworzyw sztucznych wykonane są poduszki powietrzne w samochodach, kaski oraz w znacznej części odzież ochronna dla motocyklistów. Kombinezon astronauty musi wytrzymać temperatury od -150 do 120 st. C, zaś strażacy noszą odzież wykonaną z tworzyw sztucznych, która chroni przed wysokimi temperaturami, zapewnia dobrą wentylację oraz nie krępuje ruchów.

Tworzywa sztuczne chronią żywność przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi i ograniczają rozprzestrzenianie się bakterii. Podłogi i meble z tworzyw łatwo utrzymać w czystości i chronić przed drobnoustrojami, np. w szpitalach.

W branży medycznej tworzywa sztuczne są wykorzystywane do produkcji woreczków na krew czy rurek do kroplówek, sztucznych kończyn i stawów, soczewek kontaktowych, sztucznej rogówki, rozpuszczalnych szwów, szyn i śrub stosowanych do leczenia złamań oraz w wielu innych zastosowaniach.

W najbliższych latach nanopolimery będą transportować leki bezpośrednio do uszkodzonych komórek, a mikrospirale zostaną wykorzystane w walce z chorobą wieńcową. Trwają prace nad uzyskaniem polimerowego substytutu krwi, którym będzie można uzupełnić jej niedobory.

Raport o tworzywach Fundacja Plastics Europe Polska zaprezentowała w ubiegłym tygodniu. W naszym serwisie Plastech.pl przedstawimy po kolei wszystkie jego części.