Raport PlasticsEurope o innowacyjności tworzyw

Produkty, zastosowania i towary z tworzyw sztucznych to siła napędowa innowacji we współczesnym przemyśle – zauważają twórcy Raportu Fakty o Tworzywach, stworzonego przez stowarzyszenie PlasticsEurope.

Zastosowanie tworzyw sztucznych w samochodach, samolotach i ciężarówkach nie tylko przyczynia się do oszczędności energii, ale także stwarza duży potencjał innowacyjny. Dzięki specyficznym właściwościom tworzywa sztuczne dają niewyczerpane możliwości projektowania kształtu, co zwiększa komfort użytkowania.

Ich zastosowanie umożliwia integrację w jeden element kilku oddzielnych części, produkowanych z materiałów tradycyjnych, co zmniejsza koszt i upraszcza produkcję, a w rezultacie prowadzi do obniżenia cen samochodów. Zderzaki, które przejmują niewielkie uderzenia pozwolą kierowcom oszczędzić pieniędzy i kłopotów, ponieważ zredukowana zostanie ilość koniecznych napraw.

- Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w Pekinie dostarczyły wielu przykładów na to, że wykorzystanie tworzyw sztucznych w sposób legalny prowadzi do poprawy wyników w najróżniejszych dyscyplinach sportowych oraz czyni uprawianie sportu przyjemniejszym zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. Najlepszym przykładem są nowe kostiumy pływackie, które umożliwiły zawodnikom bicie wielu rekordów. Dzięki idealnie gładkim kostiumom poliuretanowym, w których części zostały zgrzane przy pomocy ultradźwięków, zawodnicy mogli zwiększyć o 5 proc. ilość tlenu oraz osiągnąć o 4 proc. większą prędkość.

Coraz lżejsze jest obuwie sportowe, co daje większą stabilność i sztywność. Umożliwiają to coraz lepsze pianki i konstrukcje wsporne, wykonane z tworzyw sztucznych. Rozwiązania, dostępne dziś tylko dla mistrzów olimpijskich, wkrótce będą obecne na rynku masowym - piszą analitycy stowarzyszenia PlasticsEurope.

Ich zdaniem także inteligentne włókna mogą zrewolucjonizować nasz sposób życia - pracę, podróże, ochronę zdrowia, czy dbałość o środowisko naturalne. Przykładem mogą być pidżamy dla niemowląt, zapewniające komfort i jednocześnie monitorujące czynności życiowe, które włączają alarm, kiedy dziecko w czasie snu przestanie oddychać. Intensywny rozwój tzw. tkanin inteligentnych lub technicznych spowodował rewolucję zarówno w samym przemyśle tekstylnym, jak i sektorach takich jak transport i budownictwo, bezpieczeństwo i higiena pracy, rolnictwo, opieka zdrowotna, elektronika i oczywiście, moda.

Tkaniny inteligentne wykonane są głównie z zaprojektowanych specjalnie włókien polimerowych. Często zintegrowane są w nich zaawansowane technologicznie elementy, takie jak ogniwa fotowoltaiczne, czy struktury biochemiczne.

W dziedzinie opieki zdrowotnej włókna inteligentne są stosowane od pewnego czasu w chirurgii naczyń wieńcowych (przy udrażnianiu zablokowanych arterii) oraz jako wzmocnienia zerwanych więzadeł.

Tekst powstał na podstawie materiałów Fundacji PlasticsEurope Polska.