Rośnie optymizm firm z sektora MSP

Rośnie optymizm firm z sektora MSP
Bibby MSP Index to wskaźnik mierzący nastroje wśród polskich firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Wyniki szóstej edycji ogólnopolskiego badania wskazują na polepszającą się płynność finansową przedsiębiorstw, zwłaszcza z sektora handlu, usług i transportu. Bibby MSP Index po raz drugi z rzędu wskazuje na polepszenie nastrojów wśród przedsiębiorców. Główny wskaźnik koniunktury MSP - Bibby MSP Index wzrósł do poziomu 54,2 pkt. z 51,7 pkt. notowanego w kwietniu br. To systematyczna poprawa koniunktury, z nadzieją na utrzymanie rosnącego trendu w 2014 roku. Wobec najniższego dotąd rezultatu indeksu 41 pkt. z października 2012 r. wzrost wyniósł aż 13,2 pkt. proc. Rosną także indeksy branżowe transportu, handlu i usług przy stabilizacji indeksów produkcji i budownictwa.

- Małe i średnie firmy najbardziej odczuły skutki spowolnienia gospodarki - komentuje Krzysztof Kuniewicz, dyrektor generalny Bibby Financial Services. - Nie mając zasobów dużych koncernów, musiały błyskawicznie reagować na zmiany otoczenia, ograniczając koszty, zatrudnienie i inwestycje. Tym bardziej cieszy, że od dwóch fal naszego badania rośnie optymizm tej kluczowej z punktu widzenia sytuacji ekonomicznej grupy przedsiębiorstw, co rokuje na trwałe ożywienie koniunktury.

Bibby MSP Index


Elementem składowym, który najmocniej wpłynął na wzrost indeksu była płynność finansowa - wzrosła do poziomu 14,6 pkt. wobec 13,2 pkt. w poprzedniej wiosennej fali badania. Co ważne, poprawa w tym obszarze nie jest efektem dyscypliny płatniczej kontrahentów, lecz wynikiem konsekwentnych działań windykacyjnych w firmach. Pozostałe wskaźniki tworzące Bibby MSP Indeks - sprzedaż, inwestycje, zatrudnienie i finansowanie zewnętrzne utrzymały się na podobnym poziomie, co oznacza stabilizację nastrojów wśród przedsiębiorców.

- Nasze badania pokazują, że przedsiębiorcy nie lekceważą już problemu zaległych płatności i niesolidnych dłużników - mówi Kuniewicz. - Finansowanie własnej firmy kosztem kontrahenta jest coraz rzadziej tolerowane, co jeszcze bardziej zwiększy zainteresowanie zewnętrznymi źródłami finansowania takimi jak faktoring.

Czytaj więcej: Analiza 230

brak
 

Wdrażanie rozwiązań poprawiających płynność finansową przedsiębiorstw: faktoring, zarządzanie należnościami, weryfikacja odbiorcy, przejęcie ryzyka

Polska