Seminarium techniczne firmy Meusburger

Wacław Kocemba, dyrektor handlowy w firmie Oerlikon Balzers Coating, zaprezentował możliwości znaczącej poprawy wydajności narzędzi i sprawności części maszyn dzięki zastosowaniu cienkowarstwowych powłok Balzers.

Oerlikon Balzers to jeden ze światowych liderów w technologiach powierzchniowych, zwiększających wytrzymałość komponentów i narzędzi do obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Powlekane narzędzia formujące zapewniają doskonałą ochronę przed korozją, zmniejszają tarcie i zużycie. Powierzchnia narzędzia formującego odgrywa kluczową rolę w procesach wtrysku i wytłaczania: im wyższa jej jakość tym lepsza produktywność i efektywność procesu. Jak wyjaśniał prelegent, cel ten można skutecznie osiągnąć korzystając z innowacyjnych rozwiązań przeciwzużyciowych, np. BALINIT.

Powłoki BALINIT mają grubość zaledwie tysięcznych części milimetra, ale są twardsze niż stal. Te cienkowarstwowe powłoki o niskim tarciu są wyjątkowo odporne na zużycie oraz obojętne chemicznie. Optymalne powlekanie warunkowane jest z jednej strony wymaganym zastosowaniem, a z drugiej rachunkiem ekonomicznym.

Typowa, powtarzalna grubość powłoki może zawierać się w zakresie od 0,5 µm do 4 µm. W efekcie w większości przypadków proces powlekania nie wpływa na ostre krawędzie skrawające, teksturowane lub polerowane na wysoki połysk powierzchnie oraz precyzyjne tolerancje produkcyjne.

Dr inż. Michael Bosse z niemieckiej firmy Allod, w swojej prelekcji, scharakteryzował elastomery termoplastyczne. Są to materiały, które przetwarza się termoplastycznie. Posiadają właściwości i charakterystykę podobną do gumy. Termoplastyczne elastomery (TPE) można łatwo formować. Posiadają różną twardość, w zakresie od <5 Shore A do 70 Shore D.

Firma Allod Werkstoff GmbH & Co. KG jest zlokalizowana w niemieckim i produkuje tworzywa dostosowane do wymagań rynku. Specjalizuje się głownie w wytwarzaniu elastomerów termoplastycznych. Materiały produkowane przez Allod występują pod nazwą handlową Allruna i stosowane są w wielu gałęziach przemysłu: motoryzacji, medycynie, przemyśle meblowym, sprzęcie komputerowym i AGD oraz wielu innych.

W swoim drugim wystąpieniu Grzegorz Natykowski zaprezentował nowości firmy Meusburger w zakresie wyposażenia warsztatowego oraz oprzyrządowania dodatkowego. Wśród nich znalazła się maszyna do skracania wypychaczy GMT 6000 o maksymalnej długości wypychacza = 460 mm, uchwyty do mocowania elektrod, czy też stół montażowy H 4062.

Stół montażowy H 4062


W kończącym spotkanie wystąpieniu Zenon Schymiczek omówił nowy regulator kanału grzewczego firmy PSG - profiTEMP+ posiadający szeroki zakres funkcjonalności. W zakresie budowy form/narzędzi oraz utrzymania ruchu zewnętrzny regulator kanałów grzewczych umożliwia pełną diagnozę kanału grzewczego i dokumentowanie jego aktualnego stanu. Natomiast w zakresie budowy maszyn pozwala na integrację jakościowo lepszej regulacji temperatury dwukierunkową komunikację z maszyną oraz zwiększone bezpieczeństwo procesu.

profiTEMP+


Zapraszamy do obejrzenia fotoraportu z tego wydarzenia.

JL