Stretchene i Hostalen w interesujących zastosowaniach

Stretchene i Hostalen w interesujących zastosowaniach
Żywice polipropylenowe Stretchene oraz nowy gatunek polietylenu Hostalen to dwa robiące coraz większą furorę tworzywa firmy Basell. Idealnie nadają się do zastosowań opakowaniowych, zapewniając ich użytkownikom wiele korzyści.

Żywice Stretchene, które zostały wypuszczone na rynek przez firmę Basell wiosną ubiegłego roku, stają się coraz częściej użytkowane i znajdują niezwykle ciekawe zastosowanie w procesie wtrysku z rozdmuchem i rozciąganiem ISBM. Szczególnie interesująco wygląda kwestia ich wykorzystywania w celu stworzenia nowoczesnych pojemników używanych w gospodarkach domowych i przemyśle spożywczym.

- Te nowe żywice są doskonałą i najczystsza alternatywą dla szkła i tworzywa PET, które dotychczas najmocniej były wykorzystywane przy produkcji butelek i wszelkiego typu słoików. Stretchene reprezentuje znaczące rozszerzenie standardowych właściwości polipropylenu w kierunku wpływu i poprawy wytrzymałości, sztywności, przezroczystości - tłumaczy Mike Rogers, product manager koncernu Basell.

Żywice mogą być używane w konsumenckich zastosowaniach wtrysku z rozdmuchem i rozciąganiem ISBM, dzięki któremu powstają butelki, pojemniki spożywcze oraz opakowania do chemikaliów domowych i kosmetyków.

opakowania powstałe dzięki wykorzystaniu Stretchene

Żywice Stretchened są przeznaczone do wysokich wydajności produkcyjnych na typowych liniach wytwórczych, na których odbywa się proces wtrysku z rozdmuchem i rozciąganiem. Poza tym dzięki znaczącym zmianom temperatury gatunek Stretchene RP1685 jest odpowiedni do tego by stosować go do zastosowań, polegających na gorącym napełnianiu tzw. hot - fill. Nowoczesna technologia produkcji typu "hot fill" pozwala do minimum skrócić okres pasteryzacji, więc jest niezwykle przydatna jeśli chodzi o konstruowanie niektórych typów opakowań.

Jedną z najważniejszych cech gatunku Stretchene jest jego wysoka przezroczystość. Jest ona z powodzeniem wykorzystywana przy wszelkiego rodzaju aplikacjach, wymagających rozwiniętych właściwości optycznych. Ma to miejsce np. przy projektowaniu opakowań dla kosmetyków.

Stosunkowo niska gęstość Stretchene, wynosząca 0,9 gm/cm sześcienny pozwala w znaczny sposób obniżyć wagę opakowania, a to z kolei prowadzi do redukcji kosztów wytworzenia produktu. Dzieje się tak na skutek tego, że z jednego kilograma materiału może być ukształtowanych znacznie więcej szczegółów i detali niż ma to miejsce w przypadku użycia np. szkła lub PET.

Drugie z tworzyw, czyli Hostalen staje się przełomowym rozwiązaniem jeśli chodzi o produkcję butelek z HDPE. W tej chwili jednym z najuciążliwszych problemów, stających przed producentami opakowań z HDPE, w które napełniane są różne chemikalia, jest fakt, że środki chemiczne atakują butelki, osłabiają polimerową strukturę ich ścianek i w efekcie prowadzą do ich wykrzywiania.

opakowania powstałe przy wykorzystaniu Hostalen

Nowy Hostalen ACP zapewnia natomiast większą sztywność i wyższy poziom odporności na działanie korozji naprężeniowej (ESCR). Specjalne testy przeprowadzone przez Basell dowiodły, że wartość ESCR dla Hostalenu ACP jest nawet o 10 proc. wyższa niż ma to miejsce w przypadku stosowanych obecnie na rynku gatunków HDPE.