Suwary o 73 proc. lepsze niż przed rokiem

Suwary o 73 proc. lepsze niż…
Notowane na giełdzie Suwary podsumowały pierwsze półrocze tego roku.

W okresie styczeń – czerwiec firma osiągnęła dobre wyniki finansowe i to pomimo dość znacznego wzrostu cen surowców. Jednocześnie w kolejnych kwartałach planuje dalszy wzrost mocy produkcyjnych.

Spółka produkująca opakowania z tworzyw sztucznych wypracował w pierwszym półroczu przychody w wysokości blisko 42,2 mln zł, co oznacza wzrost o blisko 73 proc. względem pierwszego półrocza minionego roku. Zysk netto zwiększył się natomiast o 25,5 proc. do poziomu blisko 1,5 mln zł.

W kolejnych kwartałach Suwary zwiększą swoje moce produkcyjne dzięki uruchomieniu produkcji opakowań wielowarstwowych o pojemności do 30 L finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Grupa pracuje również nad zakończeniem projektu związanego ze zwiększaniem produkcji zakrętek oraz podnoszeniem zdolności produkcyjnych kartuszy. Jednocześnie trwają prace związane z nową inwestycją w Ksawerowie.

Suwary wybudują tam nową halę produkcyjno-magazynową i tym samym rozszerzą zakres działalności prowadzonej do tej pory w zakładzie w Pabianicach. Zwiększą przy okazji do swego portfolio opakowania PET. Pierwsze maszyny w nowej fabryce zostaną uruchomione pod koniec tego roku. Koszt inwestycji to 22,4 mln zł.

Ponieważ to tworzywa sztuczne są podstawowym surowcem wykorzystywanym przez firmę, to rekordowy wzrost ich cen wpłynął na osiągane przez Suwary marże. W porównaniu z pierwszym półroczem 2010 r. ceny HDPE wykorzystywanego do rozdmuchu wzrosły o blisko 24 proc., natomiast ceny HDPE wykorzystywanego do wtrysku wzrosły ponad 18 proc.

- Pierwsze półrocze było dość trudnym czasem dla całej branży tworzyw sztucznych, ponieważ ceny tego surowca osiągnęły rekordowe poziomy. Pomimo tego udało się nam wypracować dobre wyniki finansowe i widzimy, że kolejne półrocze może być dla nas nawet lepsze. Konsekwentnie pracujemy nad realizacją naszej strategii rozwoju i sukcesywnie zwiększamy moce produkcyjne – ocenia Walter Kuskowski, prezes zarządu Suwary.

Czytaj więcej: Rynek 843 Sprzedaż 131

brak
 

Produkcja opakowań: butelki, kanistry, konewki, trójkąty strzegawcze, tablice

Polska