Synthos przedłuża termin zgłoszeń w prestiżowym konkursie dla naukowców

Synthos przedłuża termin zgłoszeń w prestiżowym konkursie dla naukowców
Spółka Synthos poinformowała o przedłużeniu terminu składania zgłoszeń w konkursie Synthos Chemical Awards. Nie do 31 lipca, a do 31 października br. można zgłosić się do konkursu, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszego chemika-innowatora w Polsce. Nagroda Synthos Chemical Award adresowana jest do polskich naukowców prowadzących prace badawcze w obszarze chemii.

Kapituła konkursu, w której skład wchodzą wybitni polscy chemicy, wybierze osobę, która za swoje odkrycia naukowe bądź wynalazek otrzyma nagrodę w wysokości miliona złotych. Celem konkursu jest pokazanie rozwoju innowacyjnej branży chemicznej w Polsce oraz popularyzacja chemii wśród młodych naukowców.

- Chcemy dać szansę większej liczbie naukowców, którzy realizują nowatorskie projekty w dziedzinie chemii - powiedział dr Jarosław Rogoża, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Synthos. - Dostawaliśmy także sygnały od samych naukowców, że czas na składanie zgłoszeń powinien zostać przedłużony, stąd nasza wspólna decyzja, Synthosu i profesorów zasiadających w kapitule konkursu, by termin ten wydłużyć do końca października.

To pierwszy w historii tego typu konkurs, który nie jest obwarowany szeregiem zobowiązań wobec organizatora. Zgłaszający swoje odkrycia lub wynalazki nadal pozostaną właścicielami praw i patentów, a wygrany milion będą mogli przeznaczyć na realizację dowolnych celów. To szczególnie istotne w przypadku naukowców, do których wynalazków lub odkryć prawa własności posiadają uczelnie lub instytuty, w których pracują.

Kapitułę konkursu tworzą wybitni polscy naukowcy - prof. Stanisław Penczek (przewodniczący), prof. Karol Grela, prof. Bogdan Marciniec, prof. Krzysztof Matyjaszewski, prof. Mieczysław Mąkosza - oraz przedstawiciele Synthos SA. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali w lutym 2017 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące Konkursu, w tym regulamin, zasady zgłoszeń i formularz FAQ dostępne są na oficjalnej stronie internetowej. Pomysłodawcą konkursu oraz fundatorem nagrody jest Synthos SA - pierwszy w Europie producent kauczuków emulsyjnych, wiodący europejski producent kauczuków NdBR i SSBR oraz polistyrenu do spieniania. Firma od 2009 roku rozwija obszar badań i rozwoju. W ciągu ostatnich 5 lat zakończono prace nad 17 projektami, które zaowocowały wprowadzeniem na rynek 17 nowych produktów. Obecnie Centrum Badawczo-Rozwojowe prowadzi prace nad ponad 20 projektami.