Tak działa instalacja do recyklingu butelek PET


Pozostałe części składowe linii regranulacji, to szafa sterownicza kontrolująca działanie wytłaczarki, głowica wytłaczająca nitki polimeru, wanna wodna do chłodzenia nitek polimerowych, a także granulator do cięcia nitek polimerowych. Granulacja PET odbywa się na specjalnych nożach, a wielkość granulek jest uzależniona od szybkości cięcia.

Ciąg technologiczny
Po przedstawieniu wyposażenia, z którego zbudowana jest instalacja recyklingu, warto przyjrzeć się funkcjonowaniu całego ciągu technologicznego. Wyróżniamy tu kilka podstawowych faz: sortowanie, mielenie (płatkowanie), oddzielanie naklejek, mycie i oczyszczanie, cyrkulację wody w całym systemie oraz regranulację.

Sortowanie rozpoczyna się od tego, że bele odpadowych butelek PET dostarczane z magazynu są otwierane przez przecięcie pasków opakowaniowych. Potem trafiają na pas transmisyjny z wykrywaczem metali, gdzie odbywa się sortowanie zgubne. Polega ono na oddzieleniu wszystkiego, co nie jest PET - em. W ten sposób separowane są od Pet-u puszki metalowe i butelki z PE. Jeśli detektor odkryje jakikolwiek metal, następuje wówczas natychmiastowe wyłączenie pasa transmisyjnego.

Na końcu przenośnika taśmowego butelki PET trafiają do przesiewacza bębnowego, gdzie ponownie oddzielane są materiały inne niż PET. Tym razem szuka się kamieni oraz wszelkiego rodzaju brudu. Obrotowy przesiewacz bębnowy z powodzeniem wyłapuje też drobne elementy z PVC. Pomaga ponadto w usuwaniu nakrętek z butelek, gdyż w wyniku obrotów bębna następuje ich poluzowanie.

Następnie cały proces trafia na poziomą taśmę transmisyjną. Są dwa sposoby jej wykorzystania: sortowanie pozytywne i sortowanie negatywne.


Pierwsze polega na tym, aby wybierać z poziomej taśmy transmisyjnej wyłącznie butelki innego koloru i rodzaju, niż kolor i rodzaj butelek przerabianych. Później należy wrzucać je do odpowiednich pojemników. Dzięki tej metodzie otrzymujemy produkt o bardzo dobrej jakości. Do układu mielenia nie dostają się bowiem jakiekolwiek niepożądane ciała.

Minusem tej metody jest konieczność oddelegowania minimum jednej osoby do sortowania. Odbywa się ono bowiem ręcznie. Dzięki temu na przenośniku taśmowym zostaje odseparowany jednobarwny materiał PET. W dalszej fazie procesu dostaje się on na taśmę transmisyjną zasilającą młyn.
Kolejnym etapem procesu technologicznego jest mielenie, czyli płatkowanie oraz oddzielanie naklejek.

Jak wygląda oddzielanie naklejek?

Specjalny separator etykiet pracuje z przeciw-przepływem, gdzie naklejki są oddzielane od płatków PET. Separatorem jest przepływające powietrze. Porywa ono ze sobą naklejki, brud, pył, a następnie przechodzi do cyklonu, gdzie jest filtrowane. Po oddzieleniu zanieczyszczeń płatki PET są pneumatycznie przenoszone do dwóch silosów magazynująco - zasilających.


brak
 

Specjalnością firmy Elana PET jest skup tworzyw sztucznych i recykling PET. Nasze doświadczenie sięgające 1998 roku pozwala nam produkować m.in. płatki PET

Polska