Tak działa instalacja do recyklingu butelek PET


Od silosów rozpoczyna się linia mycia i oczyszczania. Silosy mają konstrukcję ze stali nierdzewnej. Dzieje się tak, bo nie ma pewności, że przychodzące płatki PET są suche. Wykorzystanie stali nierdzewnej pozwala zaś obniżyć koszty konserwacji i czyszczenia. Obydwa silosy posiadają przenośniki ślimakowe do transportu płatków na jeden wspólny przenośnik zasilający separator flotacyjny.

Z kolei zbiornik flotacyjny wyposażony jest w ślimak popychający płatki pod powierzchnię wody. Tam natomiast, przy pomocy obracającego się z dużą prędkością wału obrotowego z prętami, następuje wstrzykiwanie płatków do układu.

Zbiornik eliminuje napięcia powierzchniowe wody i ułatwia rozdzielenie płatków PET od płatków PE lub PP. Poliolefiny kierują się w stronę powierzchni, podczas gdy PET tonie. Ślimak denny transportuje wówczas płatki na przeciwną stronę zbiornika, gdzie znajduje się wlot do hydrocyklonu. Z kolei materiał pływający w postaci poliolefin lub papieru porusza się do spadu wody, gdzie jest usuwany z układu separacji flotacyjnej.

Później płatki PET są zasysane przez pompę z otwartym wirnikiem i popychane do hydrocyklonu. Tam odbywa się zwiększenie różnicy ciężarów właściwych poszczególnych frakcji materiałowych przez wykorzystanie siły odśrodkowej powstałej przez sam ruch wody.

Tym samym płatki PET i wszystko to co jest cięższe od wody, przechodzi do jednego wylotu, natomiast materiały unoszące się w wodzie przechodzą do innego wylotu i z powrotem do zbiornika. Po odwodnieniu płatki spadają do zbiornika maszyny myjącej.

W myjce spokojnie można regulować czas mycia płatków. Urządzenie posiada gruby obracający się wirnik z dużą ilością wypustek stalowych. Wirnik wywołuje tarcie na powierzchni płatków, co jest podstawą ich mycia. W trakcie mycia płatków maszyna wytwarza również wiele ciepła, a temperatura dochodzi do 90 st. C. Ciepło jest kontrolowane poprzez dostarczaną do układu wodę.


Kolejnym urządzeniem linii recyklingu jest płuczka wirowo-osuszająca. Usuwa ona brud z płatków PET oraz nadmiar zanieczyszczonej wody. W ten sposób uzyskuje się czyste płatki.

Płuczka ma kształt suszarki z tryskaczami wody w dolnej części. Ich rolą jest płukanie materiału przychodzącego z maszyny myjącej. Płatki, które opuszczają suszarkę trafiają do drugiego separatora flotacyjnego. Wpadający tu materiał PET jest stosunkowo słabo zanieczyszczony, dlatego w tym separatorze flotacyjnym nie trzeba filtrować wody.

Ostatnim etapem jest suszenie, za które odpowiada wirówka mechaniczna. To z niej oczyszczone i suche płatki PET trafiają do silosu ze stali nierdzewnej.


brak
 

Specjalnością firmy Elana PET jest skup tworzyw sztucznych i recykling PET. Nasze doświadczenie sięgające 1998 roku pozwala nam produkować m.in. płatki PET

Polska


Reportaże

Forum

Machtomi

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-11-05

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-10-04

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02

Tipen1

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-07-25