Technologie i preparaty na Targach Plastpol 2007

Technologie i preparaty na…
Zakończone w piątek Targi Plastpol w Kielcach pozwoliły wystawcom nie tylko zaprezentować swoje maszyny i nawiązać kontakty handlowe, ale były też okazją do zapoznania odwiedzających z technologiami i preparatami obowiązującymi w branży tworzyw sztucznych.

Targi Plastpol, to nie tylko prezentacja maszyn. Choć tych było najwięcej, bo blisko 200 i robiły największe wrażenie, to jednak oprócz podziwiania m.in. najwyższej klasy wtryskarek, w Kielcach dowiedzieć można było się dużo więcej na temat nowych trendów w branży tworzyw sztucznych.
Interesującą technologię tzw. formowania wtryskowego z dozowaniem gazu GIM (ang. Gas Injection Molding) przedstawiała firma Linde Gas.

GIM jest to metoda formowania tworzyw termoplastycznych. Polega na tym, że gazowy azot jest dozowany pod wysokim ciśnieniem do płynnego polimeru wewnątrz formy. Zostaje tam wtryskiwany po czym zajmuje przestrzeń w określonym miejscu formowanego elementu. Jednocześnie rozpiera płynny polimer i dociska go do powierzchni formy. Po zastygnięciu tworzywa azot jest usuwany z uformowanego elementu.

Spienianie przy wytłaczaniuOmawiana technologia nadaje się przede wszystkim do produktów, których kanały gazowe mają przekrój rurowy lub zbliżony do rurowego. Zastosowanie gazu w procesie formowania wtryskowego redukuje masę produktu przy zachowaniu podobnych właściwości mechanicznych, zmniejsza zużycie przetwarzanego tworzywa, skraca cykl produkcyjny dzięki szybszemu chłodzeniu produktu, zapewnia mniejsze odchylenia wymiarowe produktu oraz chroni tworzywo przed utlenianiem i degradacją.

Oprócz technologii do dyspozycji gości była też cała paleta preparatów używanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych.
Dla przykładu nowy uniwersalny środek rozdzielający nie zawierający olejów silikonowych przedstawiła firma Brenntag.

Produkt koncernu Leda Polymers, którego Brenntag jest dystrybutorem nazywa się Expert Line Antyadhezyjny bezsilikonowy. Pojawił się na rynku niecałe pół roku temu.
Jest przeznaczony do zabezpieczania form wtryskowych i ochronnych przed korozją. Może być też używany jako środek poślizgowy. Powierzchnia tworzywa nadaje się do dalszej obróbki.

Produkt posiada liczne właściwości ochronne i zabezpieczające. Nie pozostawia osadów. Jest bezbarwny, bezwonny i nieszkodliwy. Powstał na bazie środków antyadhezyjnych, bezsilikonowych oraz rozpuszczalników organicznych.

Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw
 

Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań o różnych zastosowaniach

Polska
brak
 

Peryferia do przetwórstwa tworzyw sztucznych, młyny do recyklingu tworzyw, urządzenia termostatujące, roboty i manipulatory przemysłowe, transportery

Polska