Tkaniny kierunkowe w produkcji kompozytów

Tkaniny kierunkowe w produkcji…
Choć wielokierunkowe tkaniny szyte stosowane są w różnych aplikacjach od wielu lat, to w polskiej branży kompozytów zaczęły upowszechniać się stosunkowo niedawno. Tymczasem jest to jedno z najbardziej zaawansowanych wzmocnień stosowanych w wytwarzaniu materiałów kompozytowych.

Tkaniny kierunkowe składają się z dwóch lub więcej warstw włókien ułożonych w jednym kierunku. Dopiero w kolejnych warstwach produkcji warstwy są układane naprzemiennie warstwowo, a następnie zszyte razem.

Taka konstrukcja posiada wiele istotnych zalet. Ze względu na fakt, iż włókna nie są przeplatane, lecz ułożone warstwowo, można uniknąć powstawania krzywizn i fałdowań. Ponadto wydłużenie tkaniny zostało zredukowane do minimum, dzięki czemu wytrzymałość włókna bezpośrednio przenosi się na wytrzymałość produktu końcowego, która jest znacznie wyższa aniżeli w przypadku włókien plecionych. Kierunek ułożenia włókien jednej warstwy względem kolejnej jest precyzyjnie ustalany w celu osiągnięcia możliwie optymalnego rozwiązania. W ten sposób wytwórca może mieć pewność osiągnięcia odpowiednich parametrów konstrukcji przy minimum materiału użytego do produkcji. Podczas układania każdej kolejnej warstwy jednocześnie ulega wzmocnieniu cały materiał kompozytowy w wielu kierunkach, co znacznie skraca czas pracy i poprawia wydajność. Poza tym, włókna w tkaninach kierunkowych są ułożone bardziej gęsto niż w przypadku tkanin plecionych, co zmniejsza zużycie żywicy i pozwala na ograniczenie kosztów.

Więcej na temat zalet stosowania tkanin kierunkowych i ich zastosowaniach opowiada w naszym materiale wideo Jacek Karpiński z firmy Milar.Dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów
 

Dystrybutor materiałów do produkcji kompozytów, tworzyw narzędziowych, klejów i wielu innych

Polska


Reportaże

Forum

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Todarek12

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-09-07

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01

Todarek12

Opłacalność przewijania folii stretch 2020-08-26

Pmitas

Pvc Soft płynne - Produkcja mat barowych - ociekaczy. 2020-08-19