Tworzywa BASF chronią morskie wybrzeża


- Elastocoast w 60 proc. składa się ze zmodyfikowanych surowców odnawialnych. Wykonane z niego falochrony są też przeciętnie o 20 proc. tańsze od typowych umocnień z betonu. Mogą one także mieć zmniejszoną grubość, co umożliwia spore oszczędności materiałowe. Korzyścią jest również możliwość wykorzystania tańszego i mniejszego gabarytowo materiału, jakim jest tłuczony kamień - tłumaczą przedstawiciele koncernu BASF.

Pierwsze pilotażowe projekty wykorzystujące system Elastocoast zostały wykonane w Niemczech na wybrzeżu Morza Północnego. Przykładem takiego projektu jest wyspa "Hamburger Hallig", położona na północ od miast Hüsem, gdzie na początku położono wykonaną z materiału Elastocoast nową warstwę o powierzchni 120 mkw. chroniącą przed erozją linię brzegową.

Inny przykładem jest wyspa "Sylt Elbow", położona w pobliżu miasta List, gdzie przy użyciu 5 ton materiału Elastocoast zabezpieczono 270 mkw. wybrzeża. Wymienione wyspy leżą w części archipelagu wysp Północnofryzyjskich, który jest szczególnie zagrożony erozją. Tworzenie w tym obszarze nowych falochronów chroni przed erozją otwartą strefę przyboju morza.

Pierwszy komercyjny projekt wykorzystania tworzywa Elastocoast został wdrożony na wyspie Gröde w Niemczech. Na obszarze 500 mkw. zbudowano tam nowy system falochronów wykonanych z kompozytów otwarto - komórkowych, zużywając do tego około 6,6 tony Elastocoastu. System ten został rozbudowywany w ubiegłym roku, a docelowo obejmie obszar 3 tys. mkw.

BASF wspiera także projekty pilotażowe w Holandii, gdzie prawie 60 proc. lądu jest położone kilka metrów poniżej poziomu morza. Z tego powodu Holandia jest krajem posiadającym ogromne doświadczenie w dziedzinie budownictwa wodnego i ochrony wybrzeża przed erozją.

Pomijając instalacje portowe, zapory i tamy chroniące przed przypływami oraz promenady ciągnące się wzdłuż linii brzegowej, w Holandii uwagę skupia się także na ochronie przed erozją brzegów śródlądowych kanałów żeglownych.
W przyszłości - jak przyznają przedstawiciele BASF - intensywna współpraca z władzami publicznymi Holandii i Stanów Zjednoczonych powinna być punktem wyjściowym dla globalnej kampanii marketingowej nowatorskiej technologii opartej na wykorzystaniu tworzywa Elastocoast.

W czerwcu tego roku podczas warszawskiego spotkania pod nazwą "Rynek Innowacji BASF" firma poinformowała, że prowadzone są już zaawansowane starania, aby Elastocoast znalazł się w niedalekiej przyszłości także na fragmentach wybrzeży polskiego Bałtyku.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska