Tworzywo Ultradur High Speed

Postępująca miniaturyzacja to cecha charakterystyczna postępu technologicznego. Odkrycia umożliwiające tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów), czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek, otworzyły nowe możliwości przed branżą chemiczną. I właśnie ten trend rozwija BASF. Przykładem na efektywne zastosowanie nanotechnologii są m.in. tworzywa Ultradur High Speed.

Ultradur High Speed, zachowując właściwości mechaniczne, kurczliwość oraz wytrzymałość na deformacje cieplne, płynie w zależności od zawartości włókna szklanego co najmniej dwukrotnie szybciej niż ma to miejsce w przypadku standardowych typów tworzyw.

Rezultat ten umożliwia szybsze formowanie, redukcję czasu chłodzenia i w efekcie czasu całego cyklu produkcyjnego. Zwiększony współczynnik płynięcia może być zademonstrowany w teście przepływu spiralnego. W tym wypadku zmodyfikowana pod względem reologii wersja Ultradur B4300 G6 przepływa dwukrotnie dalej niż analogiczny standardowy produkt w tych samych warunkach przetwarzania - oba materiały zawierają 30 proc. włókna szklanego.

Rozmiar nanocząsteczek w nowej linii produktów Ultradur wynosi od 50 do 300 nm. Sam produkt oraz specjalny sposób jego przyłączania do polimeru bazowego powodują istotną zmianę w reologii tego polimeru. Tymczasem stop nadal zachowuje się tak jak ciecz nienewtonowska: znacząco spada jego lepkość - o około 50 proc. dla Ultraduru z 30 proc. zawartością włókien szklanych (temperatura formowania około 260 st. C).

W trakcie swojego opracowywania produkty o zmodyfikowanej reologii były z powodzeniem poddawane testom w warunkach produkcyjnych u trzech klientów BASF z sektora motoryzacyjnego i elektrycznego zaopatrujących się w Ultradur.

Ultradur High Speed z powodzeniem stosuje się do tworzenia filigranowych podzespołów, które do dzisiaj wykonywane były jedynie z bardzo drogich tworzyw. Łatwiejszy przepływ umożliwia także formowanie artykułów o wyższej zawartości wypełniacza (np. włókien szklanych), czego efektem są lepsze właściwości mechaniczne przy zmniejszonej grubości ścian produktu.

Czytaj więcej: Tworzywa sztuczne 737

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska