W Policach będą biopaliwa

Portugalska firma Prio Biopaliwa wybuduje na terenie zarządzanym przez Infrapark Police SA zakład zajmujący się produkcją komponentów do biopaliw. Do 2010 roku firma zainwestuje 75 mln zł. Głównym akcjonariuszem Infrapark są Zakłady Chemiczne Police S.A.

Infrapark podpisał wczoraj umowę podpisał z Prio Biopaliwa dotycząca sprzedaży prawa do użytkowania wieczystego ponad ośmiu hektarów gruntów, w tym ponad pięciu hektarów posiadających status specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Tym samym w Policach powstanie zakład zajmujący się przetwórstwem surowego oleju rzepakowego i sojowego na potrzeby przemysłu paliwowego. Dodatkowym atutem firmy jest możliwość produkcji lecytyny, stosowanej jako dodatek do żywności oraz w celach leczniczych.

W pierwszym etapie portugalska firma zainwestuje blisko 75 ml zł, co pozwoli na zapewnienie bezpośrednio około 20 miejsc pracy. Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na pierwszą połowę 2010 r. Szacuje się, że docelowo zlokalizowany na terenach polickiego Infraparku zakład będzie produkował ok. 600 tys. ton biokomponentów do paliw oraz gotowego paliwa rocznie.

Prio Biopaliwa to pierwszy zagraniczny inwestor pozyskany przez Infrapark. Spółka wchodzi w skład europejskiego koncernu MARTIFER, działającego w branży konstrukcyjnej, stalowej, energetycznej oraz paliwowej. Koncern działa na europejskim rynku od 1990 r. Prio Biopaliwa Sp. z o.o. jest firmą polską z kapitałem zagranicznym z siedzibą w Gliwicach.

Podstawową działalnością Prio są biopaliwa. Portugalska firma uczestniczy w każdym etapie tworzenia biopaliw od uprawy roli w Brazylii, Rumunii i Portugalii, poprzez przetwarzanie olejów w Zakładach Biopaliw w Polsce, Portugalii i Rumunii aż do procesu dystrybucji paliw i biopaliw dla odbiorcy w Portugalii.

INFRAPARK Police S.A. działa od połowy 2004 r. Ponad połowe jego akcji należy do ZCh Police. Obecnie firma dysponuje terenem o powierzchni 140 ha, który podzielony jest na 11 działek o różnej wielkości. W październiku 2005 roku Rada Ministrów przyznała części INFRAPARKU (obszar ponad 10 ha) status podstrefy Słubicko-Kostrzyńskiej Strefy Ekonomicznej.

Czytaj więcej: Biopaliwa 12 Inwestycje 718