W Polsce największa fabryka pianki poliuretanowej

W Polsce największa fabryka pianki poliuretanowej
W Olszynie Lubańskiej rozpoczęła działalność największa w Europie fabryka do produkcji pianki poliuretanowej. Należy ona do spółki Novostrat.

Novostrat jest wiodącym producentem pianki polietylenowej, wykorzystywanej do produkcji opakowań, podkładów podłogowych oraz systemów izolacji grzewczej i akustycznej. Firma prowadzi swoją produkcje w Irlandii, Francji i w Polsce w Pabianicach, gdzie produkowała wyroby dla koncernu Dell. Teraz otworzyła drugą fabrykę w naszym kraju. W nowym zakładzie na Dolnym Śląsku powstawać będą m.in. laminowane płyty polietylenowe o różnych gęstościach, kolorach i wymiarach. Odbiorcami produkowanego przez Novostrat asortymentu są m.in. firmy z branży komputerowej i elektronicznej. Cała produkcja ma być eksportowana do Francji i Niemiec.

Henryk Arciszewski, wiceprezes spółki zapewnia, że wybór Olszyny to dobrze przemyślana inwestycja, a miasto wygrało z innymi lokalizacjami dzięki swojemu położeniu blisko granicy z Niemcami i Czechami. - To będzie nasz największy i w ogóle największy zakład produkujący piankę polietylenową w Europie. Żaden z naszych konkurentów nie ma tak dużej fabryki. I właśnie skala produkcji, którą chcemy uruchomić w Olszynie sprawia, że ten biznes będzie dla nas opłacalny - tłumaczy Henryk Arciszewski. W podobny sposób wyraża się o inwestycji Francuz Lionel Junique, założyciel i Prezes Spółki Novostrat. - Znaleźliśmy tę fabrykę w Olszynie, zobaczyliśmy, że jest tu bardzo dobra lokalizacja i postanowiliśmy zainwestować, chociaż budynki, które kupiliśmy, wymagały i wciąż jeszcze wymagają wiele nakładów na remonty i adaptacje - mówi Junique.

Nieoficjalnie mówi się też, że jeden z zakładów Novostrat z Francji może zostać jeszcze przeniesiony do Olszyny. Docelowo istniejący już zakład w niewielkim miasteczku ma zatrudniać nawet 300 osób. Stanie się to wtedy, gdy uruchomione zostaną wszystkie maszyny produkujące piankę. Na razie niestety Novostrat nie zdradza wielkości produkcji przewidzianej na fabrykę na Dolnym Śląsku.

Czytaj więcej: Inwestycje 716Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże