W styczniu ceny poliolefin mogą wzrosnąć

W styczniu ceny poliolefin…

Według Chem-Courier, ostatni przedświąteczny tydzień nie charakteryzował się aktywnością uczestników rynku poliolefin w Polsce. Przetwórcy wykorzystywali zapasy w magazynach lub kupowali mniejsze partie niż zwykle. - W tym tygodniu rozmawialiśmy z klientami o dostawach kontraktowych na nowy rok. Praktycznie nie ma klientów chętnych do zakupu na spocie z dostawą w 2024 roku - powiedział jeden z traderów.

Niektórzy europejscy producenci zamknęli już swoje okna sprzedaży na ten rok, w tym belgijski ExxonMobil. Inni nadal oferują surowiec na rynku.

Średnie ceny rynkowe nie zmieniły się w stosunku do ubiegłego tygodnia. HDPE i LDPE folia pochodzenia europejskiego można kupić odpowiednio za 1020 - 1080 PLN/t i 1000 - 1060 PLN/t DDP Polska, cena ta jest niższa odpowiednio o 150 i 200 euro w porównaniu do początku ubiegłego miesiąca. W lipcu tego roku, kiedy nastąpił gwałtowny spadek cen poliolefin, za HDPE folia trzeba było zapłacić o 50 euro mniej, a za LDPE folia o 80 euro mniej niż w tym miesiącu. PP rafia kosztuje w tym miesiącu 1000—1080 PLN/t, a PP kopolimer PP — 1075—1185 PLN/t, odpowiednio o 135 i 145 euro mniej niż w listopadzie. W lipcu 2023 r. cena była odpowiednio o 60 i 40 euro niższa niż w grudniu.

Prognozując sytuację rynkową w styczniu, należy wziąć pod uwagę nowe czynniki, które mogą wpłynąć na dostępność i cenę poliolefin w Europie, w tym w Polsce. Są to zmiany tras lub całkowite odwołanie dostaw ropy naftowej, monomerów i gotowych produktów z tworzyw sztucznych z Bliskiego Wschodu i innych krajów, których trasa dostaw prowadzi przez Morze Czerwone.

Na przykład indyjskie firmy, które dostarczają do Europy spore ilości gotowych tworzyw sztucznych poinformowały o zaprzestaniu eksportu na czas nieokreślony. LG Chem, który produkuje LLDPE folia w Korei na eksport, powiedział Chem-Courierowi, że zaprzestał produkcji tego materiału i przestawił się na gatunki, które są bardziej poszukiwane na rynku krajowym w Azji. Niektóre firmy zgłaszają dłuższe terminy dostaw, a amerykański producent PE już ogłosił wzrost cen swoich materiałów dla klientów europejskich w styczniu.

W związku z tym i oczekiwaniem zwiększonej aktywności przetwórców w nowym roku, ceny poliolefin mogą zacząć rosnąć. Gracze rynkowi przewidują bardziej niestabilną sytuację w zakresie dostępności polietylenu, którego cena może wzrosnąć o 30 - 40 EUR/t. Cena PP może wzrosnąć o 20 EUR

Jednak stabilność cen w styczniu jest również prawdopodobna. - Nawet jeśli ceny monomerów wzrosną o 10 - 20 euro, być może producenci poliolefin zaabsorbują tę część kosztów produkcji - powiedział jeden z uczestników rynku. - Jeśli oczekiwany wzrost aktywności przetwórców nie nastąpi, to nie niedobór importowanego produktu lub wzrost cen dostaw nie nadadzą niezbędnego impulsu do wzrostu kosztów - dodał.