Wzrosły zyski firmy BASF

Wzrosły zyski firmy BASF
Dane opublikowane przez BASF w raporcie z pierwsze półrocze br. wskazują na lekki wzrost obrotów i zysku w pierwszej połowie br. Sprzedaż osiągnęła w tym okresie wysokość 38,1 mld euro, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Zysk operacyjny (EBIT) wzrósł w tym czasie o 3 proc. do sumy 4 mld euro.

Jednocześnie z raportu firmy wynika, iż w drugim kwartale 2013 roku obroty były co prawda wyższe o 3 proc. w porównaniu z II kw. 2012 roku i wyniosły 18,4 mld euro, ale zysk operacyjny (EBIT) spadł o 5 proc. do poziomu 1,8 mld euro.

- W świetle trudnej sytuacji gospodarczej, nasze wyniki finansowe osiągnęły wysoki poziom w pierwszej połowie 2013 roku - powiedział Kurt Bock, prezes zarządu BASF. - Sektor produktów ochrony roślin miał największy wpływ na wzrost obrotów i zysków. Wyraźnie wzrosły również zyski w segmencie Functional Materials & Solutions. Wyższe wolumeny sprzedaży w segmencie Oil & Gas także miały wpływ na wzrosty zysków i obrotów.

W pierwszej połowie 2013 roku globalny wskaźnik PKB wzrósł zaledwie o 2 proc., a więc mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Globalna produkcja przemysłowa wzrosła tylko o około 1 proc. w tym samym okresie.

- Sytuacja gospodarcza jest i będzie niestabilna - dodał Bock. - Europejska gospodarka nieznacznie się kurczy, a chińska lokomotywa ekonomiczna nie pracuje już na pełnych obrotach. Stany Zjednoczone odnotowują umiarkowany wzrost. Wyraźnie odczuwamy skutki takiej sytuacji i robimy wszystko co w naszej mocy, by firma BASF uzyskała jak najlepszy wynik w tym trudnym okresie.

Na podstawie analizy sytuacji gospodarczej z pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku, firma dokonała korekty prognoz głównych wskaźników ekonomicznych. BASF prognozuje, iż w 2013 roku światowe PKB wzrośnie o 2 proc., natomiast produkcja przemysłowa zwiększy się o 2,7 proc. Światowa produkcja chemikaliów tym okresie ma wzrosnąć o 3,1 proc. i w ciągu roku popyt na nie nie wzrośnie.

Odpowiedzią BASF na spowolnienie gospodarcze jest program strategicznego doskonalenia STEP, który do końca 2015 roku ma przynosić zyski sięgające 1 mld euro rocznie w porównaniu do 2011 roku, w tym roku pozwoli firmie zaoszczędzić ok. 300 mln euro. Ze względu na niepewność co do dalszego rozwoju firmy, ograniczone zostaną plany wzrostu zatrudnienia.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska