Drukuj

Wzrosły zyski firmy BASF

Wzrosły zyski firmy BASF
Dane opublikowane przez BASF w raporcie z pierwsze półrocze br. wskazują na lekki wzrost obrotów i zysku w pierwszej połowie br. Sprzedaż osiągnęła w tym okresie wysokość 38,1 mld euro, co oznacza wzrost o 4 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. Zysk operacyjny (EBIT) wzrósł w tym czasie o 3 proc. do sumy 4 mld euro.

Jednocześnie z raportu firmy wynika, iż w drugim kwartale 2013 roku obroty były co prawda wyższe o 3 proc. w porównaniu z II kw. 2012 roku i wyniosły 18,4 mld euro, ale zysk operacyjny (EBIT) spadł o 5 proc. do poziomu 1,8 mld euro.

- W świetle trudnej sytuacji gospodarczej, nasze wyniki finansowe osiągnęły wysoki poziom w pierwszej połowie 2013 roku - powiedział Kurt Bock, prezes zarządu BASF. - Sektor produktów ochrony roślin miał największy wpływ na wzrost obrotów i zysków. Wyraźnie wzrosły również zyski w segmencie Functional Materials & Solutions. Wyższe wolumeny sprzedaży w segmencie Oil & Gas także miały wpływ na wzrosty zysków i obrotów.

W pierwszej połowie 2013 roku globalny wskaźnik PKB wzrósł zaledwie o 2 proc., a więc mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Globalna produkcja przemysłowa wzrosła tylko o około 1 proc. w tym samym okresie.

- Sytuacja gospodarcza jest i będzie niestabilna - dodał Bock. - Europejska gospodarka nieznacznie się kurczy, a chińska lokomotywa ekonomiczna nie pracuje już na pełnych obrotach. Stany Zjednoczone odnotowują umiarkowany wzrost. Wyraźnie odczuwamy skutki takiej sytuacji i robimy wszystko co w naszej mocy, by firma BASF uzyskała jak najlepszy wynik w tym trudnym okresie.

Na podstawie analizy sytuacji gospodarczej z pierwszych sześciu miesięcy 2013 roku, firma dokonała korekty prognoz głównych wskaźników ekonomicznych. BASF prognozuje, iż w 2013 roku światowe PKB wzrośnie o 2 proc., natomiast produkcja przemysłowa zwiększy się o 2,7 proc. Światowa produkcja chemikaliów tym okresie ma wzrosnąć o 3,1 proc. i w ciągu roku popyt na nie nie wzrośnie.

Odpowiedzią BASF na spowolnienie gospodarcze jest program strategicznego doskonalenia STEP, który do końca 2015 roku ma przynosić zyski sięgające 1 mld euro rocznie w porównaniu do 2011 roku, w tym roku pozwoli firmie zaoszczędzić ok. 300 mln euro. Ze względu na niepewność co do dalszego rozwoju firmy, ograniczone zostaną plany wzrostu zatrudnienia.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany