Zakłady Azotowe Tarnów wprowadzą nowoczesny system informatyczny

Zakłady Azotowe Tarnów wprowadzą…
W Zakładach Azotowych Tarnów od końca 2008 r. będzie działał nowoczesny system informatyczny SAP. Jest on używany na całym świecie przez największe firmy chemiczne. Jego zadaniem jest wspieranie zarządzania oraz pomoc w rejestrowaniu i śledzeniu wszelkich operacji przeprowadzanych w firmie.

Oprogramowanie SAP typu ERP Enterprise Resource Planning (Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) obejmuje kompleksową obsługę informatyczną bieżącej działalności przedsiębiorstwa w obszarze finansów, księgowości, środków trwałych, controllingu, gospodarki materiałowej, zaopatrzenia, sprzedaży i dystrybucji, gospodarki remontowej, planowania produkcji, zarządzanie kapitałem ludzkim oraz systemu informowania kierownictwa.

Nowy system umożliwi ponadto precyzyjny sposób raportowania, analiz oraz symulacji ułatwiających podejmowanie strategicznych decyzji dla przedsiębiorstwa.

Jednym z celów zastosowania w Zakładach Azotowych Tarnów systemu klasy ERP jest ograniczenie ryzyka podawania spóźnionych lub niepewnych informacji o wynikach finansowych Spółki w momencie planowanego debiutu giełdowego i późniejszych notowań ZAT S.A.

System wprowadzany w ZAT posiada rekomendację Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Spółka będzie korzystać z polskiej wersji językowej oprogramowania.

- Poza poznaniem pisemnych referencji firm branży chemicznej przedstawiciele zarządu naszej firmy przeprowadzili rozmowy z zarządami innych firm chemicznych wykorzystujących system firmy SAP. Wszystkie opinie były pozytywne - wyjaśnia Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy ZAT S.A. - Przede wszystkim dokładnie przeanalizowaliśmy korzyści ekonomiczne z wdrożenia systemu. Jak pokazują doświadczenia innych firm branży chemicznej, średni czas zwrotu tego rodzaju inwestycji nie przekracza 30 miesięcy.

Proces wdrożenia zintegrowanego systemu zarządzania obejmujący również specjalistyczne szkolenia będzie trwał do końca 2008 r. O wysokim poziomie bezpieczeństwa inwestycji świadczy fakt, że aż 99 proc. wdrożeń SAP w Polsce zostało zrealizowanych w zaplanowanym czasie.

Dostawcą oprogramowania dla ZAT SA jest firma SAP założona w 1972 r. Jest ona dostawcą systemów informatycznych, które można spotkać w przedsiębiorstwach na całym świecie.

SAP jest największym producentem oprogramowania do obsługi wewnętrznych procesów w organizacjach i trzecim co do wielkości dostawcą oprogramowania na świecie.

SAP jest spółką notowany na kilku giełdach, w tym na giełdzie frankfurckiej i nowojorskiej. W gronie użytkowników systemów SAP znajduje się aż 85 proc. największych firm branży chemicznej. Polskimi klientami są m.in. PKN Orlen oraz Grupa LOTOS.

Czytaj więcej: Oprogramowanie 289

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery
 

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8