Znaczenie folii biodegradowalnej Earth First PLA


Folie okienkowe do opakowań kartonowych
Obecnie są one drugim zasadniczym kierunkiem zastosowań folii Earth First PLA. W krajach Beneluksu, w Wielkiej Brytanii oraz w Niemczech szereg producentów zastąpiło folie OPS do okienek właśnie foliami Earth First PLA.

Również w Polsce niektórzy czołowi producenci opakowań kartonowych są w fazie prób nad zastosowaniem folii PLA. Earth First PLA są w tym zastosowaniu bardziej ekonomiczne w stosunku do folii acetatowych oraz folii PET. Ich oczywistą zaletą jest strona ekologiczna oraz możliwość przetwórstwa odpadów kartonowych w procesie recyklingu.

Folie Earth First PLA znalazły również zastosowanie w produkcji etykiet samoprzylepnych i zostały z powodzeniem przetestowane i zaakceptowane przez Avery Denison.

Mający obecnie miejsce w Europie rozwój rynku butelek i kubków biodegradowalnych stwarza również potrzebę wprowadzenia biodegradowalnych etykiet samoprzylepnych.

Materiały Earth First PLA Label Film są dostępne w grubościach 50 my, w kolorze transparentnym i białym. Odznaczają się dobrą naturalną drukowalnością przy zastosowaniu różnych technik druku.

Pakmar jako przedstawiciel firmy Sidaplax służy pomocą w zakresie doradztwa technicznego, rekomendowanych i polecanych farb do druku.

Największym sukcesem technologicznym firmy Sidaplax jest opracowanie folii Earth First TDO PLa termokurczliwych do etykiet typu sleeve. Folie te posiadają kurczliwość poprzeczną do 80 proc., co przekracza nawet dotychczasowe własności folii PETG oraz TMOPS, które do tej pory charakteryzowały się najlepszymi własnościami.

Dodatkową korzyścią jest koszt folii PLA do sleewów. Obkurczanie następuje w temperaturze od 55 st. C., podczas gdy przy PVC proces rozpoczyna się w temperaturze około 78 st. C i jednocześnie czas obkurczania jest znacznie krótszy dla folii PLA.

Earth First TDO PLA jest innowacyjnym produktem rynkowym, który w masowej skali został wdrożony w Stanach Zjednoczonych przez producenta etykiet sleevowych firmę Seal-IT specjalizującą się w produkcji sleewów z różnych materiałów.

Folie TDO PLA drukowane były w technice rotograwiurowej. Coraz większy sukces w przetwórstwie tych folii odnoszą producenci wyposażeni w maszyny UVflexo typu narrow - web.

Również w Polsce takie testy zostały przeprowadzone przez kilku czołowych producentów etykiet sleevowych Earth First TDO PLA. Folie wymagają mniej energii podczas procesu obkurczania i umożliwiają szybszą pracę maszyn w porównaniu z dotychczasowymi foliami sleevowymi.

Doskonałe efekty druku oraz wysokie naturalne napięcie powierzchniowe wynoszące ok. 38 dyn powodują, że folie są bardzo dobrym materiałem do druku oraz laminowania, zarówno w technologii rozpuszczalnikowej jak również przy użyciu klejów bezrozpuszczalnikowych.

Interesujące jest, że z uwagi na presje i wymagania ekologiczne, motorami napędowymi do wprowadzenia folii PLA są czołowe marki świata, które kładą coraz większy nacisk na ekologiczny aspekt stosowanych opakowań.

Czytaj więcej: Polilaktyd (PLA) 16 Folia 292

brak
 

Folie opakowaniowe, materiały poligraficzne, tworzywa sztuczne, urządzenia do pakowania

Polska