Azoty Tarnów planują kupić Kędzierzyn

Azoty Tarnów planują kupić Kędzierzyn
Zarząd Azotów Tarnów podjął decyzję o badaniu ZAK S.A. To konieczne bowiem plany Tarnowa obejmują zakup akcji Zakładów Azotowych z Kędzierzyna i małopolska firma chce sprawdzić w jakiej kondycji jest potencjalny nabytek.

Firma poinformowała o podjęciu decyzji o przyjęciu i dokonaniu analizy opłacalności biznesowej oferty ZAK S.A. dotyczącej ewentualnego objęcia 30 mln nowych akcji serii B ZAK S.A.

Uchwała o emisji akcji podjęta została przez ZAK w czerwcu, w celu podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 150 mln zł. Badanie Due Diligence ma za zadanie podjęcie przez Tarnów racjonalnych i optymalnych decyzji, a jego wyniki mogą stanowić istotny instrument negocjacji poprzez wpływ na wycenę przedmiotu transakcji.

- Konsekwentnie realizując przyjętą strategię rozwoju, Azoty Tarnów są zainteresowane zwiększeniem skali operacji na rynkach nawozowym i tworzywowym. ZAK S.A. wpisuje się zwłaszcza w plany Azotów Tarnów w sektorze nawozów mineralnych. Decyzja o objęciu akcji ZAK. zostanie podjęta po gruntownym badaniu ekonomicznej opłacalności projektu. W tym celu Azoty Tarnów zaangażują doradców, którzy dokonają szczegółowego due diligence w różnych obszarach działalności ZAK S.A. Brak przeciwwskazań biznesowych oraz ryzyka związanego z procesem nabycia akcji spółki z Kędzierzyna otworzy drogę do powstania silnej organizacji, która będzie znaczącym graczem ze zróżnicowaną ofertą produktową – poinformowały Azoty Tarnów w specjalnym komunikacie.

Tyle oficjalnych cytowań. Skąd jednak w ogóle pomysły na tego typu alianse?

Przede wszystkim Kędzierzyn został mocno dotknięty spadkiem cen swoich produktów, na co miał wpływ kryzys gospodarczy. Musi też sobie radzić z wysokimi cenami gazu. Ma kłopoty, musi więc szukać źródeł dodatkowego finansowania. Wcześniej Ministerstwo Skarbu Państwa chciało sprzedać 86 proc. akcji ZAK niemieckiemu koncernowi PCC. Do finalizacji umowy nie doszło, bo Niemcy dawali za mało. Tarnów z kolei chce urosnąć w siłę i dokonuje przejęć, więc ZAK jest dla niego idealnym partnerem.

Gdyby to kupna doszło, wówczas Tarnów miałby 52 proc. udziałów w ZAK. Aktualnie większościowym udziałowcem kędzierzyńskiej spółki jest Skarb Państwa, posiadający 86 proc. akcji.

Czytaj więcej: Rynek 831

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam,  półprodukty z tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Tworzywa modyfikowane, poliamidy, kopolimery acetalowe oraz kaprolaktam, półprodukty z tworzyw sztucznych, nawozy mineralne, chemikalia

Polska, 33-101 Tarnów, E. Kwiatkowskiego 8
Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy
 

Aktualizacja

Plastyfikatory do tworzyw sztucznych (Oxoviflex®, Oxoplast®), alkohole OXO, aldehydy

Polska, 47-220 Kędzierzyn Koźle, Mostowa 30A