BASF został Spółką Europejską

Największa chemiczna firma na świecie BASF stała się Spółką Europejską. Wczoraj została wpisana do rejestru handlowego Sądu Rejonowego w niemieckim Ludwigshafen. Tym samym zakończył się proces przekształcania BASF Aktiengesellschaft w Spółkę Europejską (Societas Europaea, SE).

Zmiana oznacza, że od 14 stycznia 2008 r. firma występuje już pod nazwą BASF SE. Prowadzona w firmie procedura przekształceniowa trwała zatem niecały rok.

Przypomnijmy bowiem, że 26 kwietnia ub. roku Walne Zgormadzenie Akcjonariuszy BASF podjęło uchwałę o przekształceniu go w SE, a w połowie listopada 2007 roku zawarto z przedstawicielami pracowników wymagane w przypadku Spółki Europejskiej porozumienie, regulujące kwestie udziału pracowników w zarządzaniu.

Na początku grudnia ubiegłego roku nowo ukonstytuowana Rada Nadzorcza BASF SE powołała członków Zarządu BASF SE.

W trakcie uroczystości w Sądzie Rejonowym w Ludwigshafen, wiceprezes Zarządu BASF SE, Eggert Voscherau podziękował za dobrą współpracę wszystkim osobom uczestniczącym w wydarzeniu. - Dla firmy BASF, jej pracowniczek i pracowników dzisiejszy dzień jest historyczny. Jako pierwsze przedsiębiorstwo w naszej branży wprowadzamy w życie myśl europejską również poprzez naszą formę prawną. Jednocześnie umacniamy uczestnictwo europejskich pracobiorców w Grupie BASF i ulepszamy nasz kodeks Corporate Governance - powiedział Voscherau.

- Zmiany skutkują m.in. tym, że teraz Rada Nadzorcza BASF SE składa się z dwunastu członków: sześciu udziałowców i sześciu przedstawicieli pracowników. Kadencja pierwszej Rady Nadzorczej potrwa do Walnego Zgromadzenia zaplanowanego na 2009 r. Jednocześnie przy BASF SE utworzone zostaje nowe europejskie przedstawicielstwo pracownicze: "BASF Europa Betriebsrat? (Rada Zakładowa BASF Europa). Będzie ono liczyć 23 członków z dwunastu krajów europejskich. Siedzibą BASF SE pozostaje Ludwigshafen - tłumaczy Wojciech Krzywicki, Public Relations Manager w firmie BASF Polska.

Koncern BASF jest wiodącym przedsiębiorstwem branży chemicznej na świecie. Zakres działalności firmy obejmuje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki uszlachetniające i ochrony roślin, wysokowartościowe chemikalia oraz ropę i gaz ziemny. Firma opracowuje i wykorzystuje nowe technologie, które pozwalają jej stawić czoło przyszłym wyzwaniom i zapewniają dodatkowe szanse na rynkach.

Swój gospodarczy sukces łączy z ochroną środowiska i społeczną odpowiedzialnością. BASF zatrudnia około 95 tysięcy pracowników, w 2006 r. zanotował obroty w wysokości 52,6 miliardów euro. Jest notowany na giełdach we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).

Czytaj więcej: Rynek 830 Prawo 234

brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska


Forum

Takakanta

Program ERP do produkcji z wtryskiem - czego używacie? 2018-05-23

Uzialas

Tworzywo - poliketon 2018-05-15

Recykling_tworzyw

Szukam Inwestora - Recykling Tworzyw Sztucznych 2018-05-12

Pawel11

Mobilny pochłaniacz oparów podczas przetrysku 2018-05-08

Zaptech16

PC ABS i HIPS 2018-05-08

Reportaże