Battery Show Europe: Lanxess prezentuje portfolio do produkcji akumulatorów

Środki zmniejszające palność komponentów z tworzyw sztucznych

Wysokowydajne tworzywa sztuczne stosowane w pojazdach elektrycznych, na przykład w modułach akumulatorowych i obudowach akumulatorów, złączach wysokiego napięcia i komponentach infrastruktury ładowania, wymagają szczególnie skutecznych właściwości zmniejszających palność. Aby to zapewnić, Lanxess oferuje liczne środki zmniejszające palność na bazie fosforu i bromu dla różnych polimerów.

Pomarańczowe tworzywa sztuczne sygnalizujące niebezpieczeństwo

Pomarańczowy kolor sygnalizacyjny jest stosowany w komponentach wysokiego napięcia w samochodach elektrycznych, aby zapewnić bezpieczeństwo i ochronę mechaników i osób udzielających pierwszej pomocy, zarówno podczas prac konserwacyjnych i montażowych, jak i podczas akcji ratunkowych po wypadku. Tworzywa sztuczne barwione przy użyciu BayPlast Orange TP LXS 51137 oferują doskonałą stabilność koloru nawet w wysokich temperaturach.

Syntetyczne płyny do skutecznego chłodzenia akumulatorów

Podczas szybkiego ładowania akumulatorów samochodowych generowane są znaczne ilości ciepła, które muszą być skutecznie odprowadzane, aby zapobiec późniejszym uszkodzeniom. Aby to osiągnąć, ogniwa akumulatorów są chłodzone bezpośrednio za pomocą chłodziwa zanurzeniowego. W tym przypadku Lanxess może wykorzystać swoje doświadczenie w zarządzaniu płynami termicznymi dzięki wysoce odpowiednim produktom: Płyny syntetyczne, takie jak estry fosforowe, nie przewodzą prądu elektrycznego i są wysoce odporne na płomienie. Właściwości te są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa przez cały czas podczas szybkiego ładowania.

saltigo221122-0191-sm-bl-id47945-sitecore-image-standard

Formuły elektrolitów i surowce dla soli przewodzących

Spółka zależna Lanxess – Saltigo z siedzibą w Leverkusen produkuje preparaty elektrolitowe do baterii litowo-jonowych we współpracy z Guangzhou Tinci Materials Technology Co. Chińska firma, która jest jednym z wiodących na świecie producentów soli przewodzących i elektrolitów, dostarcza europejskim producentom ogniw te ultraczyste preparaty.

Produkcja soli przewodzących, takich jak heksafluorofosforan litu (LiPF6) i bis(fluorosulfonylo)imidek litu (LiFSI) do formulacji elektrolitów, wymaga niezbędnych kluczowych surowców. Należą do nich bezwodne kwasy fluorowodorowe, związki chemiczne fosforu, chlorek tionylu i kwas fluorosulfonowy. Lanxess jest tutaj jednym z wiodących producentów i może przyczynić się do uruchomienia lokalnej produkcji soli przewodzących dla zrównoważonej produkcji ogniw w Europie dzięki zintegrowanej sieci zakładów w Leverkusen.

Recykling baterii za pomocą żywic Lewatit

Żywice jonowymienne Lewatit firmy Lanxess są od dawna stosowane w przetwórstwie rud do ekstrakcji i rafinacji niklu i kobaltu o jakości akumulatorowej oraz oczyszczania wszystkich rodzajów koncentratów litowych. Żywice te otwierają kolejne zastosowanie w dziedzinie produkcji baterii - a mianowicie recykling baterii litowo-jonowych. "Produkujemy selektywne żywice Lewatit, które mogą być używane do oczyszczania metali o jakości baterii, takich jak lit, nikiel, kobalt i mangan, ekstrahowanych z czarnej masy. Można je następnie ponownie wykorzystać do produkcji materiałów katodowych" - wyjaśnia dr Dirk Steinhilber, kierownik ds. marketingu technicznego w jednostce biznesowej Liquid Purification Technologies w Lanxess

Battery Show Europe potrwa do 20 czerwca 2024 r. w centrum wystawienniczo-handlowym w Stuttgarcie. Przedstawicieli Lanxess można znaleźć w hali 10 (stoisko 10-E70).

Więcej szczegółowych informacji na temat portfolio produktów Lanxess dla pojazdów elektrycznych można znaleźć na stronie: www.lanxess.com


Czytaj więcej:
Recykling 1057
Polimery 211

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska