Compounding - nowości w branży przetwórstwa

Compounding - nowości w branży… Wyspecjalizowana ingerencja we właściwości tworzyw sztucznych jest nie lada wyzwaniem, ale też i szansą dla branży przetwórczej. Jak ją wykorzystać, wie Drewnex – polski lider w dziedzinie compoundingu.

Nie sposób znaleźć branżę, w której nie byłyby wykorzystywane tworzywa sztuczne.
Ich coraz większa popularność wynika między innymi z technologii umożliwiających nadanie im wymaganych, indywidualnych właściwości. Coraz częściej podobne materiały zastępują szkło czy stopy metali. Zalety? Na pierwszych miejscach należy tu wymienić wyjątkowo szeroką możliwość ingerencji w strukturę materiału bazowego, ochronę środowiska naturalnego i optymalizację kosztów.

Wszechstronne możliwości compoundingu

Choć nadal rynek recyklingu bazuje na przetwórstwie polegającym na uzyskaniu produktu finalnego posiadającego takie same właściwości, jak surowiec bazowy, świadome i rozwijające się firmy coraz chętniej sięgają po compounding. Technologia ta pozwala na nadanie tworzywom wymaganych cech fizyko-chemicznych już na etapie przetwórstwa. Stanowi to nie tylko wartość dodaną do recyklingu w jego podstawowym ujęciu, ale również jest tańszą i bardziej efektywną alternatywą dla masterbatchy, czyli koncentratów dodawanych do tworzyw podczas procesu ich produkcji.

Drewnex jest w stanie nadać indywidualnie określone właściwości bez mała 40 rodzajom tworzyw termoplastycznych, a liczba gatunków uzyskanych w ten sposób tworzyw kompozytowych jest właściwie nieskończona. Zależnie od potrzeb partnerów, surowiec do ich uzyskania może być pozyskany z zasobów zleceniodawcy lub własnych (Drewnex ma zagwarantowany stały dostęp do surowców wtórnych). Poza możliwością stworzenia produktu idealnie dopasowanego do potrzeb, korzyścią jest również możliwość przetworzenia odpadów generowanych przez firmę, a co za tym idzie, ograniczenie kosztów i wymierny wpływ na ochronę środowiska. Brzmi wręcz idealnie, niestety compounding nie jest rozwiązaniem dla wszystkich podmiotów branży przetwórstwa. Za produktem dokładnie spełniającym wymagania klientów stoi praca laboratorium badawczego, wieloletnie testy i dostosowany do najwyższych norm park maszynowy.

Idealne dopasowanie do potrzeb

Wiedza, urządzenia i doświadczenie – bez tego nie uda się powołać do życia stabilnego działu compoundingu. Z tego powodu w firmie Drewnex, równocześnie ze stworzeniem odpowiedniej infrastruktury, powołano do życia własne laboratorium badawcze. Jego zadaniem jest dokładna analiza materiału wejściowego, dostosowanie jego właściwości do wymaganej specyfikacji, precyzyjne określenie receptury i warunków produkcyjnych, a następnie sprawdzenie jakości produktu finalnego. Laboratorium przede wszystkim czuwa nad jakością surowców powstających w firmie, ale również świadczy usługi zewnętrzne i współpracuje z innymi jednostkami badawczymi (uczelniami, instytutami).

Co ważne – compounding to nie tylko nadanie produktom odpowiedniej formy czy koloru, to bardziej zaawansowane modyfikacje kompozytów wypełniaczami (np. talkiem, kredą czy włóknem szklanym), zastosowanie uniepalniaczy, antystatyków czy stabilizatorów, a również produkcja blend i stopów polimerowych. Czy compounding jest przyszłością branży przetwórstwa tworzyw sztucznych? Tak – pod warunkiem, że firma posiada wszechstronne doświadczenie, know-how, zaplecze techniczne i wysoko wyszkoloną kadrę. Do tego elitarnego grona należy właśnie Drewnex.