Dwuślimakowa linia do recyklingu folii i odpadów z tworzyw

Dwuślimakowa linia do recyklingu folii i odpadów z tworzyw
Włoska firma Tecnova opracowała i wprowadziła na rynek linię dwuślimakową z potrójnym odgazowaniem przeznaczoną do recyklingu folii i odpadów poprodukcyjnych z polietylenu i polipropylenu.

Wytłaczarka z potrójnym odgazowaniem została wyposażona w wymuszone podawanie materiału oraz cięcie wodne regranulatu w głowicy tnącej. Linia do regranulacji odpadów foliowych oraz przemiałów wtryskowych z LDPE, HDPE, PP powstała z myślą o przetwarzaniu materiałów bardzo mocno zadrukowanych i o wysokiej zawartości wilgoci.

Efektywność linia do wytłaczania dwuślimakowego potwierdzona została niskim zużyciem jednostkowej energii elektrycznej - w przeliczeniu na masę recyklatu i z uwzględnieniem fazy granulowania recyklatu wynosi ona 0,27 kW/kg przy wydajności ponad 1400 kg/h. Linia umożliwia recykling odpadów folii w 70 proc. swojej powierzchni zadrukowanej, przy zawartości wilgoci w materiale nawet 7 proc.


To co najmocniej wyróżnia produkt w porównaniu z rynkowymi odpowiednikami to istnienie tzw. wymuszonego podawania, pozwalającego na pracę bezpośrednio z płatków foliowych bez konieczności używania bardzo energochłonnych aglomeratorów. Ponieważ mały ciężar płatka powodował jego osadzanie w leju nasypowym, to w jednostce podającej zastosowano ślimak dozujący, który pozwala teraz na systematyczne podawanie materiału nawet o bardzo małej grubości (0,007 mm). System ten umożliwia automatyczną regulację mieszania dwóch różnych materiałów w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Ponadto linię cechuje istnienie wzmocnionego układu plastyfikacji, co dzięki odpowiedniej obróbce cieplnej podniosło okres trwałości układu i poprawę jego wskaźników wytrzymałościowych. Jest to szczególnie ważne przy przetwórstwie materiałów mocno zadrukowanych jak i poddanych wstępnemu przygotowaniu. Mowa tu np. o myciu folii rolniczych lub poużytkowych.

Ważnym rozwiązaniem jest też możliwość cięcia wodnego regralulatu w głowicy. System cięcia na gorąco oparty jest na nowym systemie wytłaczania poprzez wielootworową płytę głowicy w osi pionowej, poniżej której pracują dwa lub więcej noże tnące w środowisku wodnym. W nowej linii wprowadzono potrójne odgazowanie wymuszone pompami próżniowymi. System tego typu jest złożony z pomp wielokrotnych i został wyposażony w oddzielny zawór ssący, spustowy i przewód cieczy roboczej dla każdej pompy. Zawory odcinają bądź załączają drogę roboczą medium w zależności od aktualnego stanu pracy pomp.

Konkretne efekty udoskonaleń, które wprowadzono do dwuślimakowej linii Tecnova to m.in. oszczędność zużycia energii na wyprodukowanie regralulatu w stosunku do poprzedniego modelu o ponad 25 proc., zmniejszenie poboru energii elektrycznej poprzez zastosowanie silników prądu zmiennego (silnik z falownikami) i jednoczesny wzrost produkcji godzinowej o 50 proc. oraz wreszcie poprawiona homogenizacja przetwarzanego tworzywa.


brak
 

Kompletne linie do recyklingu, linie do wytłaczania rur, profili, płyt i folii, urządzenia do chłodzenia wody i powietrza procesowego, systemy centralnego podawania, urządzenia laboratoryjne, roboty i manipulatory, podajniki, suszarki, odwilżacze, dozowniki, młyny, sita, separatory, nawijarki do rur

Polska