GID stawia na energooszczędne i niskoemisyjne rozdrabniarki Vecoplan

GID stawia na energooszczędne…

Jeszcze bardziej energooszczędna praca i dalsza redukcja śladu węglowego - to dwa powody, dla których firma General Industries Germany (GID) wybrała rozdrabniarki Vecoplan. W zakładzie w Eschwege firma poddaje recyklingowi wymagające odpady pokonsumenckie ze spienionych tworzyw sztucznych (EPP/EPE/EPS), a także odpady poprzemysłowe w postaci zbryleń rozruchowych i pozostałości kratek. Maszyny mogą przetwarzać szeroką gamę materiałów według specjalnych wymagań i stale zasilać wytłaczarki.

„Celowo koncentrujemy się na rynkach niszowych i jesteśmy liderami w swoim obszarze działalności” - wyjaśnia Matthias Henning, który jest dyrektorem zarządzającym w firmie General Industries Deutschland GmbH, w skrócie GID. Firma istnieje już prawie 30 lat. „Założył ją mój ojciec, który pasjonował się tematem recyklingu w czasach, gdy ten w ogóle nie miał jeszcze znaczenia” - mówi. Matthias Henning dołączył do firmy prawie dziesięć lat temu. Podczas gdy ojciec dbał o szeroki zakres działalności firmy, syn skupił się na czymś innym. „Wiedziałem, że możemy konkurować z dużymi graczami tylko, jeśli skoncentrujemy swoją działalność na niszach rynkowych – na przykład na butiku, który oferuje ładniejsze i niezwykłe ubrania na specjalne okazje niż sieć domów towarowych, ale może też być nieco droższy”. GID wchodzi do gry, gdy standardowe rozwiązania nie są już wystarczające dla użytkowników.

Około 50 pracowników zatrudnionych jest w kilku lokalizacjach: w siedzibie głównej w Kassel z zakładem produkcyjnym i zakładem usług logistycznych, a także w Eschwege. Tam firma przetwarza lekkie tworzywa sztuczne wykonane ze spienionego polipropylenu (EPP), polietylenu (EPE) i polistyrenu (EPS) w wysokiej jakości surowca wtórnego. Powstają one między innymi jako odpady opakowaniowe po towarach importowanych (opakowania jednorazowe) oraz jako opakowania wycofane z użycia (opakowania wielokrotnego użytku), głównie z sektora motoryzacyjnego. W 2023 r. firma GID zainwestowała ponad 2,5 miliona euro w technologię recyklingu w zakładzie w Eschwege i dalej ją rozwija: nowy zakład przetwórstwa i recyklingu tworzyw sztucznych może wyprodukować dodatkowe 11 000 ton regranulatu z tworzyw sztucznych rocznie, poza istniejącą mocą produkcyjną wynoszącą 7000 ton.

24-02-06-vecoplan-ab-general-industries-deutschland-gid-01
W Eschwege firma General Industries Germany przetwarza wymagające odpady pokonsumenckie wykonane ze spienionych tworzyw sztucznych w wysokiej jakości surowce wtórne.


Efektywna technologia rozdrabniania

Przed podaniem materiału na obie linie wytłaczarki należy go rozdrobnić. „Nasza dotychczasowa rozdrabniarka miała dopiero niecałe trzy lata, ale ze względu na rosnące wymagania stale osiągała swoje granice” - relacjonuje Henning. Przetwarzanie trudnych odpadów, takich jak siatki, liny i folie, było trudne (jeśli w ogóle możliwe), ponieważ owijały się wokół wirnika. Oznaczało to, że firma GID miała ograniczone możliwości rozdrabniania niektórych materiałów: „Nie odpowiadało nam to, ponieważ chcieliśmy oferować odpowiednie rozwiązania do specjalnych wyzwań” - mówi dyrektor zarządzający. Dodatkowo bez przetwornicy częstotliwości maszyna cały czas pracowała na pełnym obciążeniu. To znacznie zwiększyło zużycie energii elektrycznej. Była to główna wada, ponieważ firma przywiązywała szczególną wagę do zużycia energii na każdym etapie - od dostarczenia materiału po gotowy recyklat. W zakładzie w Eschwege koszty energii stanowią obecnie prawie połowę całkowitych kosztów.

Osoby odpowiedzialne przyjrzały się różnym rozdrabniarkom - ostatecznie do wyboru było dwóch dostawców - w tym Vecoplan AG. Specjalista z siedzibą w Bad Marienberg w Westerwald opracowuje systemy do rozdrabniania, transportu, oddzielania i magazynowania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, a także odpadów domowych i odpadów z działalności gospodarczej. „Doradzamy naszym klientom, wspólnie opracowujemy technologie i znajdujemy odpowiednie rozwiązania” – wyjaśnia regionalny kierownik sprzedaży Philipp Güth, który współpracuje bezpośrednio z firmą GID. W tym celu firma Vecoplan tworzy zespoły składające się z inżynierów aplikacji i pracowników sprzedaży. Güth: „Oczywiście do naszych zadań należy też całościowe zarządzanie projektem, a także montaż, uruchomienie i kompleksowa obsługa”.

Elastyczna i wyjątkowo energooszczędna

Pierwszy kontakt miał miejsce na targach IFAT 2022 w Monachium. Matthias Henning wyjaśnił Philippowi Güthowi na targach Vecoplan swoje wymagania dotyczące energooszczędnej, niezawodnej i przede wszystkim elastycznej technologii rozdrabniania. „Do dwóch linii wytłaczarek dostarczyliśmy rozdrabniarkę VIZ 1700 o wydajności około 2000 i VIZ 1300 o wydajności prawie 1200 kilogramów na godzinę” - mówi Güth. „Nasze rozdrabniarki Vecoplan Infinity są łatwo dostępne, przekonują niskimi kosztami eksploatacji i maksymalną wydajnością oraz przetwarzają szeroką gamę różnych tworzyw sztucznych”. Podczas opracowywania skupiono się na elastycznej geometrii cięcia. Dobór wirników, noży i odpowiednich sit pozwala firmie Vecoplan na precyzyjne dopasowanie maszyny do wymagań materiału wejściowego i wyjściowego. Wydajność można dostosować do interfejsu. „Byliśmy pod wrażeniem początkowego i wysokiego momentu obrotowego napędu HiTorc” – relacjonuje dyrektor zarządzający GID Henning. Ze względu na brak mechanicznych elementów napędowych, jak napędy pasowe lub z kołem zębatym czy koła zamachowe i sprzęgła, napęd bezpośredni ma skuteczność większą o 10–15 procent. W porównaniu do innych napędów elektromechanicznych, dzięki tak wyposażonym rozdrabniarkom nasi klienci mogą zaoszczędzić nawet do 40 procent energii, a w porównaniu do napędów hydraulicznych - nawet do 60 procent. To nie tylko znacznie zmniejsza koszty energii elektrycznej, ale także emisję CO2 - mocny argument dla firmy GID.

Przedsiębiorstwo zleca zewnętrznemu instytutowi obliczenie emisji CO2 całego łańcucha wartości, a zatem zarówno te powstające podczas rozdrabniania, jak i te wynikające z transportu materiałów i ich wytłaczania. Henning: „Dlatego porównaliśmy wartości referencyjne maszyn, które producenci zaoferowali nam wcześniej. Firma Vecoplan przekonała nas swoją energooszczędną koncepcją napędu. Było to kolejne ważne kryterium w procesie decyzyjnym”.

24-02-06-vecoplan-ab-general-industries-deutschland-gid-04
Rozdrabniarka VIZ 1700 o wydajności około 2000 i VIZ 1300 o wydajności prawie 1200 kilogramów na godzinę

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy