Indorama przejęła SK Eurochem

Indorama przejęła SK Eurochem…
Poważna zmiana na rynku tworzyw sztucznych w Polsce. Koncern Indorama przejmuje należący dotychczas do SK Eurochem kompleks PET we Włocławku.

Indorama to pochodzący z Tajlandii największy na świecie producent granulatu PET. SK Eurochem to z kolei jedyny w Polsce producent tego tworzywa, spółka będąca dotychczas we władaniu koreańskiego SK Chemicals (62 proc. udziałów), Anwilu (17 proc.), LG International (10 proc.) oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (10 proc.). Teraz jednak stanie się częścią globalnego imperium Indoramy.

Przejęcie SK Eurochem wpisuje się w globalna ofensywę Indoramy prowadzoną na rynku PET od kilkunastu tygodni. Wraz z polskimi instalacjami Tajlandczycy nabywają bowiem koreański PT SK Keris i indonezyjski PT SK Fiber. Obydwa podmioty należały dotychczas do spółki zależnej SK Chemicals. Pierwszy produkuje PET, drugi włókna poliestrowe. Kilka dni wcześniej Indorama ogłosiła też informację o kupnie zakładów w Meksyku i USA, w których produkowany jest PET. Obydwa te zakłady należały do doskonale znanego przedsiębiorstwa Invista.

Na razie wiadomo, że przejęcie SK Eurochem ma związek z porozumieniem z trzecią stroną, dostawcą kwasu tereftalowego (PTA), co ma dać Indoramie dodatkowe oszczędności. W 2008 r. instalację do produkcji kwasu tereftalowego rozpoczął budować we Włocławku, nieopodal Anwilu, PKN Orlen.

- Biznesy przejmowane od SK Chemicals są bardzo atrakcyjne geograficznie i znajdują się w regionach na rozwoju których Indoramie bardzo zależy – tłumaczy niezbyt konkretnie Aloke Lohia, dyrektor generalny Indoramy.

Do sprawy postaramy się wrócić jak tylko pojawią się nowe szczegóły.

Czytaj więcej: Rynek 872 Przejęcia 234