Inteligentne procesy dla większej wydajności i zrównoważonego rozwoju

Inteligentne procesy dla większej…

Cyfryzacja i zrównoważony rozwój idą w parze - na targach Plastpol 2022 od 24 do 27 maja w Kielcach w hali F (stoisko 3 i 4) dzięki inteligentnym eksponatom, Engel pokazuje, jak ważna jest automatyzacja i cyfryzacja procesów wtryskowych. Nie tylko dla produktywności, ale także dla większej wydajności energetycznej i surowcowej.

Po raz pierwszy Engel zaprezentuje na Plastpolu gniazdo produkcyjne ze zintegrowanym robotem przegubowym Engel easix. Na wtryskarce Engel duo 2460/400 produkowane będą przy wsparciu robota pudełka śniadaniowe z polipropylenu. Forma pochodzi od lokalnego producenta, A.D.Tech z Ozorkowa. Dzięki technologii dwupłytowej maszyna duo łączy dużą moc z relatywnie niewielką powierzchnią posadowienia.

Jednostki sterujące obu systemów, maszyny i robota, posiadają wspólną bazę danych, pod warunkiem, że są dostarczone przez Engel z jednego źródła jako zintegrowane rozwiązanie systemowe. W takim przypadku robot przegubowy easix może dostosować swoje ruchy precyzyjnie do ruchów maszyny. Może on przykładowo rozpocząć wjazd do formy, gdy ta jeszcze się otwiera i w ten sposób skrócić czas przenoszenia detalu.

Engel easix pierwszy raz na żywo na targach Plastpol

Sterowniki robota i wtryskarki opierają się na tej samej logice obsługi. Dlatego programowanie i obsługa robotów przegubowych easix są bardzo łatwe dla użytkownika. Ten, kto pracuje już z robotami Engel viper, płynnie przestawi się na obsługę robota przegubowego easix, bo ruchy obrotowe przeliczane są na ruchy liniowe.

Znaczenie cyfryzacji procesu wtryskowego dla zrównoważonego rozwoju wyraźnie widać na eksponatach z inteligentnymi systemami asystenckimi iQ weight control, iQ clamp control, iQ melt control i iQ flow control.

engel-at-plastpol-2022-1
Premiera targowa w Polsce: podczas czterech dni targowych, w duecie z wtryskarkami Engel duo, robot przegubowy Engel easix będzie produkował pudełka śniadaniowe. Fot.: Engel

Systemy iQ weight control i iQ flow control kompensują, współpracując ze sobą, wahania procesu wtryskowego i zmniejszają przez to liczbę wadliwych detali. iQ weight control wykrywa odchylenia w ilości stopionego tworzywa i lepkości materiału i odpowiednio dopasowuje profil wtrysku, punkt przełączania i docisk. iQ flow control reguluje różnice temperatur w poszczególnych obwodach chłodzenia i gwarantuje w ten sposób stałe warunki temperaturowe. W rezultacie zwiększa się powtarzalność produkcji i energooszczędność.  

iQ clamp control i iQ melt control również dbają o stale wysoką jakość produktów. Podczas gdy iQ clamp control określa i automatycznie ustawia optymalną siłę zwarcia na podstawie wentylacji formy, iQ melt control dostosowuje czas dozowania do aktualnych uwarunkowań.

Inteligentne systemy asystenckie są istotnym elementem smart factory. Modułowość programu inject 4.0 od Engel sprawia, że przetwórcom tworzyw sztucznych znacznie łatwiej jest wykorzystywać szanse wynikające z cyfryzacji. Już każdy z systemów asystenckich daje osobno wiele korzyści.

Wysoka prędkość w parze z energooszczędnością

Drugim eksponatem, prezentowanym przez Engel w Kielcach, jest wtryskarka Engel e-motion 740/160, która produkuje doniczki z PP w ciągu jedynie czterech sekund czasu cyklu. Partnerem dostarczającym formę i układ automatyzacji dużych prędkości do tego eksponatu jest Brink Automation (Harskamp, Niderlandy).

Całkowicie elektryczna seria e-motion oznacza wyjątkowo energooszczędne i wydajne wtryskiwanie. W zaawansowanej koncepcji maszyny wszystkie główne ruchy napędzane są serwoelektrycznie. Inteligentne systemy asystenckie iQ weight control, iQ clamp control i iQ melt control zwiększają dodatkowo wydajność produkcji również w tym eksponacie.

engel-at-plastpol-2022-2
Całkowicie elektryczna maszyna Engel e-motion łączy wysoką wydajność z bardzo niskim zużyciem energii. Fot.: Engel

Wzrok zwiedzających targi przyciągnie poza tym inny produkt z programu inject 4.0: e-connect monitor ze specjalnym modułem do śruby napędowej w maszynach elektrycznych o wysokiej wydajności. Dzięki przewidującemu systemowi monitorującemu warunki, użytkownicy mogą kontrolować krytyczne dla procesu podzespoły maszyny podczas bieżącej eksploatacji. Prognoza żywotności części umożliwia ograniczenie do minimum nieprzewidzianych przestojów instalacji i zaplanowanie działań serwisowych odpowiednio wcześniej, co zwiększa dostępność parku maszynowego.