Jak utrzymać ciągłość produkcji dzięki systemom IT?

Jak utrzymać ciągłość produkcji…

Czy mój zakład produkcyjny stać na zakłócenia w pracy systemów informatycznych? Jakie rozwiązania chronią infrastrukturę mojej firmy przed utratą danych, awarią serwerów, błędami oprogramowania? To wszystko może mieć poważny wpływ na działalność produkcyjną, zwłaszcza jeżeli nie zostały wdrożone systemy zachowujące ciągłość działania przedsiębiorstwa. Przyjrzyjmy się rozwiązaniom z kategorii Disaster Recovery Center i zobaczmy, jak mogą nam pomóc ograniczyć ryzyko niekontrolowanych przestojów i kosztów.

Bezpieczeństwo IT a ciągłość produkcji

Zachowanie ciągłości prowadzenia biznesu (business continuity) w branży produkcyjnej może być postrzegane przez pryzmat maszyn. Czy są sprawne? Jak przewidzieć potrzebę ich naprawy? Jak szybko można dokonać napraw? Czy mamy do tego odpowiedni personel lub serwis?

Są to oczywiście kluczowe pytania, ale dziś należy dołączyć do nich szereg kolejnych, związanych z postępującą cyfryzacją produkcji. Czy nasze dane są stale dostępne? Co w przypadku awarii serwera, zasilania lub dostępu do Internetu? Czy mamy zabezpieczenia przed utratą danych? Czy nasze kopie zapasowe są nie tylko łatwo dostępne, ale zarazem bezpieczne?

Problemy z infrastrukturą, awarie zasilania, błędy ludzkie, klęski żywiołowe, pożary czy zalania dotykają nie tylko maszyn produkcyjnych, ale również systemów informatycznych. Jeśli firma nie posiada odpowiednich zabezpieczeń, każde z tych zagrożeń może pozbawić ją dostępu do kluczowych danych i zaburzyć cały cykl produkcji.

Każda minuta przestoju to straty wizerunkowe i finansowe, a według badań ITIC (Information Technology Intelligence Consulting) od 2016 ich średni koszt wzrósł o 30%. W dzisiejszych czasach, plany zachowania ciągłości działania w firmach produkcyjnych powinny uwzględniać znacznie więcej zagadnień niż tylko awarię maszyn. Projektując procedury, należy zawrzeć w nich rozwiązania Disaster Recovery - odzyskiwania danych oraz systemów informatycznych po awarii, z możliwością uruchomienia zapasowego środowiska informatycznego w innej lokalizacji.

pierwsze


Czy kopie zapasowe to za mało?

Kopie zapasowe (backup) są podstawowym i najpopularniejszym sposobem zabezpieczenia przed utratą danych. W rzeczywistości backup, chociaż bardzo ważny, pokrywa tylko część ryzyk. Może również wprowadzać złudne poczucie bezpieczeństwa.

Dla przykładu, niektóre firmy przechowują kopie zapasowe w tym samym obiekcie, a nawet na tym samym serwerze, co backupowane dane. W takiej sytuacji pytanie nie brzmi, czy wystąpi problem, tylko kiedy i w jakim zakresie oraz jak odbije się to na działalności całej firmy. Stosowanie przestarzałych technologii tworzenia kopii zapasowych, przy których przywrócenie kopii trwa długo, a same dane bywają uszkodzone, także stanowi ryzyko.

Dlatego też ważne jest posiadanie sprawdzonego rozwiązania przeciwdziałającego skutkom awarii. Nie tylko w odniesieniu do maszyn, dzięki którym działa firma, ale także infrastruktury IT. Niezależnie od rodzaju zagrożenia, firmy z branży produkcyjnej muszą mieć możliwość utrzymania dostępu do swoich bezcennych danych.

brak
 

Chmura i backup - Cloud computing w modelu IaaS - Chmura prywatna, hybrydowa i multichmura - Zarządzanie środowiskami cloud - Disaster Recovery Center - serwery dedykowane, kolokacja - Bare Metal as a Service

Polska