Laureaci polskiej edycji konkursu vector 2024

Laureaci polskiej edycji konkursu…

Zakończyliśmy kolejną rundę konkursu vector organizowanego przez firmę igus. Na nasze wezwanie odpowiedzieli inżynierowie z całego świata, w tym również z Polski. Już po raz dziewiąty firma igus uhonorowała inżynierów i kierowników projektów za innowacyjne, odważnie i kreatywne zastosowania systemów prowadników kablowych oraz przewodów wykonanych z wysokowydajnych polimerów. Zwycięzcy ogólnoświatowego konkursu zostali zaprezentowani podczas tegorocznych Targów HMI. Dzisiaj, mamy niezwykłą przyjemność przedstawić Państwu polskich laureatów tej prestiżowej nagrody.

We współczesnej inżynierii dominuje tematyka sztucznej inteligencji, Internet rzeczy i Przemysł 4.0. Jednak inżynierowie wciąż robią niezwykłe postępy, także w innych, wydawałoby się niepozornych sferach przemysłu. Mowa tu na przykład o obszarze prowadzenia przewodów oraz węży w maszynach i systemach. Wbrew pozorom wymaga to od inżynierów, konstruktorów czy technologów coraz większych umiejętności i wiedzy, ponieważ coraz bardziej świadomi klienci oczekują więcej niż kiedykolwiek do tej pory.

Wystarczy spojrzeć chociażby na rozwiązanie węża hydraulicznego, który waży kilka ton, a posusza się w niezawodny sposób na odległości ponad 1 kilometra w gigantycznych koparkach czerpakowych. Inny przykład - przewody do transmisji danych, które mogą podążać za najbardziej nieprzewidywalnymi ruchami 3D na ramionach przegubowych robotów w fabrykach.

Takie przykłady można byłoby wymieniać w nieskończoność, ale trudno byłoby się w nich odnaleźć. Dlatego firma igus honoruje takie rozwiązania. Dzięki konkursowi vector pokazujemy możliwości, jakie daje współczesna inżynieria. Prezentujemy rozwiązania kreatywne, innowacyjne, czasem niezwykle odważne. Wszystkie one działają, sprawdzają się i mają niezwykły wpływ na opłacalność produktu, ochronę środowiska i optymalizację pracy.

Polska nagroda vector 2024

W tym roku najlepsze polskie aplikacje wybierało jury w składzie: Paweł Kruk, Redaktor Naczelny MM Magazyn Przemysłowy, Daniel Marzec, Dyrektor Zarządzający - systemy e-rowadnikowe igus Polska oraz Karol Lenkiewicz, Manager produktu readychain w firmie igus Polska. Jury, pod szczególną uwagę brało:

  • innowacyjność urządzenia,
  • unikatowość na polskim rynku,
  • zastosowanie systemu igus,
  • żywotność, niezawodność, bezobsługowość.
20240618-104639340-ios

Po niełatwych obradach, wyłonionych zostało 5 laureatów. Oto aplikacje, które wzbudziły największe zainteresowanie sędziów polskiej nagrody vector 2024:

1. miejsce i złoty vector dla firmy Zemat Technology Group za zastosowanie wiązek kablowych ze złączami Module Connect w maszynach Boxmat przeznaczonych do krótko- i średnioseryjnej produkcji opakowań kartonowych.

Maszyny pracują w dużym zapyleniu i wymagają częstego przezbrajania, w zależności od materiału z jakiego w danym momencie wykonywana jest produkcja. Szybkie, łatwe i bezpieczne rozłączanie i łączenie poszczególnych modułów maszyn było tu jednym z podstawowych warunków.  Równie istotne było to, żeby takie przezbrojenie użytkownik maszyny mógł wykonać samodzielnie.

Dzięki zastosowaniu złącza Module Connect w jednym miejscu można zintegrować różnego rodzaju przewody (zasilające, sterowania, sieciowe EtherCAT oraz pneumatyczne), co znacznie oszczędza miejsce montażowe, w stosunku do klasycznych złączy. Dodatkowo, rozwiązanie jest kompletne, co oszczędza czas montażu i eliminuje błędy a wysoka jakość rozwiązania gwarantuje mniejszą awaryjność, przy wydłużonym czasie eksploatacji maszyny. Wszystko to przyczynia się finalnie do redukcji kosztów.

2. miejsce i nagrodę srebrnego vectora otrzymała firma Polcom Przemysław Kimla. Nagroda została przyznana za rozwiązania zastosowane w wielkoformatowy centrum obróbczym CNC BPF. To wysokowydajne urządzenie zostało zaprojektowane jako platforma do maszyn obrabiających metodą skrawania w co najmniej 3 osiach. Nagrodzona maszyna pracuje w branży aluminiowych produktów dachowych oraz elewacyjnych, i obrabia blachy aluminiowe rozwijane z kręgu sięgające długości nawet 16 m. I to właśnie dla tego obszaru roboczego zastosowany został e-prowadnik firmy igus.

W prowadniku pracują przewody zasilające, sterownicze oraz pneumatyczne. Jednak największym wyzwaniem było poprowadzenie przewodu ssawnego o średnicy 100 mm, który miał odprowadzać wióry z miejsca obróbki blach. Dodatkowo wymagana była prędkość przesuwu wynosząca 1 m/s i przyspieszenie 10 m/s2. Dzięki zastosowaniu trzymodułowego prowadnika kablowego igus, zaoszczędzono bardzo dużo miejsca i znacząco poprawiono ergonomie pracy maszyny, ponieważ wszystkie przewody zostały poprowadzone w jednym prowadniku. Pozwoliło to również na redukcję kosztów.

3. miejsce i brązowy vector powędrował do firmy Baumalog Sp. z o. o. za system, który umożliwia wyjazd wózka transportowego z maszyny i pozwala na jego poruszanie się na dużych odległościach – nawet do 55 m. Dodatkowe wymaganie jakie spełniły dwa zastosowane systemy prowadników igus to prędkość jazdy wózka, wynosząca 0,2 m/s.


Czytaj więcej:
Nagrody 276
Konkursy 184
Polimery 211