
Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią 2025 znów zrobi się tam głośno - od szumu maszyn, przez rozmowy o automatyzacji, po uściski dłoni przy wielomilionowych kontraktach.
Międzynarodowe Targi Maszynowe (Mezinárodní strojírenský veletrh) w Brnie to od dekad największe i najważniejsze wydarzenie przemysłowe w Europie Środkowej. Co roku jesienią hale centrum wystawienniczego stają się miejscem, w którym pokazuje się nie tylko najnowsze technologie produkcji, ale i kierunki, w jakich zmierza europejski przemysł.
Branżowa elita w stolicy Moraw
Do Brna przyjedzie ponad 1300 wystawców, organizatorzy spodziewają się co najmniej 55 tysięcy odwiedzających. 80 procent z nich to ludzie z realnym wpływem na inwestycje - często już nie decydują, czy zainwestować, tylko w co i z kim. - Międzynarodowe Targi Maszynowe od lat przyciągają przede wszystkim odwiedzających z branży - specjalistów oraz osoby posiadające wysokie kompetencje decyzyjne, czyli właścicieli firm i przedstawicieli wyższej kadry zarządzającej - podkreśla Michalis Busios, dyrektor projektu.
MSV 2025: Przemysł na szeroką skalę
Tematyka tegorocznej edycji koncentruje się na wszystkim, co wiąże się z Przemysłem 4.0: automatyzacja, robotyka, sztuczna inteligencja, druk 3D, a także optymalizacja zużycia energii.
- MSV to targi o bardzo szerokim zakresie tematycznym - nie ograniczają się jedynie do klasycznego przemysłu maszynowego. Obejmują również pokrewne branże, takie jak elektronika, tworzywa sztuczne, spawalnictwo, odlewnictwo, a obecnie także IT czy cyberbezpieczeństwo. Zwiedzający znajdzie tu w jednym miejscu przekrojową prezentację produktów, usług i innowacji - stwierdza dyrektor Busios.
Wydarzenie cieszy się również ogromnym zainteresowaniem przedstawicieli świata polityki i mediów, którzy nie szczędzą uwagi temu wyjątkowemu spotkaniu branżowemu.
Automatyzacja - czyli kto i jak buduje fabryki przyszłości
W centrum uwagi ponownie znajdzie się projekt "Cyfrowa Fabryka 2.0" - pokaz na żywo, jak technologie zmieniają produkcję szybciej, niż politycy zdążą uchwalić nowe przepisy. Podczas MSV w Brnie można z bliska zobaczyć współczesną fabrykę: roboty współpracujące z ludźmi, zintegrowane systemy sterowania, autonomiczne pojazdy, cyfrowe bliźniaki czy inteligentne narzędzia predykcji awarii. Wystawcy prezentują nie tylko gotowe urządzenia, ale całe linie technologiczne i kompleksowe rozwiązania wpisujące się w ideę przemysłu 4.0.
MSV - przestrzeń dla biznesu, innowacji i współpracy
MSV to jednak nie tylko wystawa maszyn. To także miejsce intensywnych spotkań biznesowych, forum polityki przemysłowej i przegląd kierunków rozwoju w sektorach takich jak inżynieria mechaniczna, energetyka, elektronika, logistyka czy recykling. Wydarzeniom targowym towarzyszą konferencje, warsztaty oraz konkursy. Dodatkowo odbędą się prezentacje startupów przemysłowych.
- Stale rozwijamy MSV, dostosowując jego formułę do najnowszych trendów. Targi to doskonałe miejsce do networkingu, wymiany wiedzy i tworzenia nowych relacji biznesowych. Wierzę, że nawet w dobie cyfryzacji udział w targach pozostaje ważnym elementem strategii marketingowej firm technologicznych - mówi Jan Kubata, dyrektor generalny spółki Veletrhy Brno.

Transport, logistyka, i przemysłowa synergia
Równolegle z MSV odbędą się Targi Transport a Logistika, gdzie pokażą się producenci systemów magazynowych, rozwiązań z zakresu logistyki wewnętrznej, optymalizacji łańcuchów dostaw i transportu ciężkiego. Taka synergia przyciąga firmy działające na styku technologii, produkcji i dystrybucji - zarówno z Europy Środkowej, jak i z krajów niemieckojęzycznych - Niemiec, Austrii i Szwajcarii (tzw. region DACH) - a także z Polski. Targi transportu i logistyki to naturalne uzupełnienie targów przemysłowych - bo nawet najlepszy robot nic nie zdziała, jeśli gotowy produkt nie trafi na czas do klienta.
Człowiek kontra maszyna. Robotyka i wzornictwo przemysłowe
Nowym akcentem w programie będzie konferencja Roboty 2025 - wydarzenie o robotach przemysłowych i ich zastosowaniach. W tle: coraz realniejsze pytanie, czy to one zastąpią ludzi, czy tylko zdejmą z nas najbardziej powtarzalne i nudne zadania.
Kontynuowana będzie również Nagroda za Design Przemysłowy MSV, organizowana we współpracy z agencją CzechTrade i DesignCentrum. W ramach strefy Industrial Design Lounge spotkają się projektanci, technolodzy i przedstawiciele firm, aby wspólnie dyskutować o przyszłości estetyki w przemyśle.