Polimarky budują własną linię recyklingu PP

Polimarky budują własną linię…

Polimarky rozpoczynają recykling PP na potrzeby własne. Dbając o optymalne rozdrobnienie surowca do procesu mycia linia zostanie wzbogacona o rozdrabniacz VIZ1300T firmy Vecoplan, który można było obejrzeć na targach Plastpol.    

Rzeszowska firma Polimarky, która od wielu lat oferuje wersje swoich produktów zawierające regranulaty, otwiera linię recyklingu PP. Firma będzie przetwarzać polipropylenowe big-bag’i. Recyklaty z jednolitych materiałów zapewniają firmie lepszą kontrolę nad parametrami technicznymi wytwarzanych później compoundów w konsekwencji pozwala na utrzymanie stabilnej jakości wyrobów. Firma zapewnia jednak, że nie zamierza rezygnować z partnerstwa z recyklerami i pozyskiwania materiałów z rynku.    

Polimarky planują, że linia recyklingu będzie w pełni funkcjonować w drugim kwartale 2023 roku. W zakładzie pojawi się nowy rozdrabniacz niemieckiej firmy Vecoplan. VIZ1300T przyniesie szereg udogodnień - także dla pracowników. Maszyna pracuje znacznie ciszej i ma dłuższe interwały pomiędzy wymianą noży tnących. Poza udogodnieniami na poziomie ergonomii, Polimarky dbają też aspekt ekonomiczny. Zalety nowej maszyny od Vecoplanu będą też odczuwalne dla klientów firmy. „VIZ1300T wpływa na poprawę stabilności pracy linii recyklingu, ponieważ frakcja otrzymywana w procesie mielenia jest bardziej jednorodna, a sam rozdrabniacz zużywa mniej energii w porównaniu do dotychczasowego rozwiązania” - mówi Maciej Kamola z firmy Vecoplan. Maszynę obejrzeć można było na plastpolowym stoisku Vecoplanu, D-36. Z Kielc pojedzie prosto na montaż do Rzeszowa.    

1
Na zdjęciu od lewej: Piotr Skwierz, dyrektor Zarządzający Polimarky; Andrzej Łuszcz, kierownik zakładu recyklingu Polimarky; Maciej Kamola, Area Sales Manager Vecoplan.

Decyzja o recyklingu na własne potrzeby wynika z troski o klienta. Linia „Smart Green”, którą oferuje rzeszowski compounder posiada znacznie bardziej zawężone okna kluczowych parametrów, co przekłada się na mniejsze nakłady pracy, czasu i energii podczas procesu formowania. „Dzięki wykorzystaniu regranulatu PP, pochodzącego z jednolitego materiału PCR, mamy większą kontrolę nad powtarzalną jakością, a to oznacza mniej przestojów wtryskarek. To dla nas najważniejsze, szczególnie biorąc pod uwagę rygorystyczne wymagania naszych klientów, chociażby z branży automotive. Podobnie jak współpracujące z nami globalne marki, poważnie traktujemy też kwestie gospodarki zamkniętej.” - mówi Piotr Skwierz, Dyrektor Zarządzający firmy Polimarky. Szef podkarpackiego compoundera odniósł się tez do przyszłych planów dotyczących recyklingu w firmie: „Produkujemy tylko na własne potrzeby. W pierwszym kwartale 2023 roku widzieliśmy zwiększenie zamówień więc często będziemy wciąż korzystać z pomocy recyklerów. Dbamy o te relacje, bo w linii ‘Smart Green’ oferujemy też ABS i poliamid, którego nie przetwarzamy samodzielnie. Biorąc jednak pod uwagę warunki ekonomiczne, szeroką gamę zastosowań materiałów na bazie regranulatów oraz potrzebę dbania o środowisko, rozwijamy recykling dla potrzeb własnych, tak by mieć kontrolę nad tym co oferujemy i w którą stronę zmierzamy” - podsumowuje Piotr Skwierz.    

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki
 

Producent maszyn i systemów z zakresu gospodarki zasobami i recyklingu, przeznaczonych do rozdrabniania, transportu i przetwarzania drewna, biomasy, tworzyw sztucznych, papieru, innych cennych surowców, takich jak odpady komunalne i przemysłowe.

Niemcy
brak
 

Modyfikowane tworzywa sztuczne do wtrysku i wytłaczania, uniepalniane, blendy polimerowe, bezhalogenowe mieszanki kablowe, polipropyleny Reslen, usługi przetłoczenia, prace badawczo-rozwojowe

Polska

Reportaże

Forum