Proces wytwórczy kompozytów metodą spray-up

Proces wytwórczy kompozytów metodą spray-up
Prezentujemy technologię o nazwie spray-up, która polega na prowadzeniu natrysku ciętego rowingu szklanego w strumieniu przyspieszonej żywicy. Związana jest ona z procesem wytwórczym kompozytów. Pomimo tego, że posiada one pewne ograniczenia w zastosowaniu, warto się z nią zapoznać tak by ewentualnie można było z niej skorzystać w konkretnych, przystosowanych do niej warunkach przetwórczych.

Zalety omawianej metody to stosunkowo niskie koszty samego procesu produkcyjnego. Co więcej wykorzystane w niej urządzenie natryskowe może potem służyć także do natrysku żelkotu. Do najczęstszych wad należą te, które sprawiają, że laminat ma tendencje do dużej zawartości żywicy, zawiera krótkie włókna (cięty rowing), co ogranicza mechaniczne własności gotowego laminatu. Wadą jest również fakt, że żywica musi posiadać niską lepkość.

Jeśli chodzi o wskaźniki ekonomiczne to rozmiar form jest większy niż 2 mkw., wydajność produkcji osiąga wartość 5-50 kg/h, a jej wielkość waha się w przedziale 5-5000 sztuk.

Po tym krótkim omówieniu podstawowych parametrów warto przejść do kwestii szczegółowych.

Rowing cięty to krótkie włókna szklane o długości 3-24 mm, które znajdują swoje zastosowanie przy w wzmacniania żywic poliestrowych oraz w razie potrzeby również fenolowych. Istnieje też rowing ciągły, który jest równoległym, podwójnym włóknem szklanym bez skręcenia. Zastosowanie rowingu ciągłego to m.in. natrysk, cięcie, odlewanie odśrodkowe.

Natrysk wykonuje się w tej metodzie na otwartą formę. Po dokonaniu tej czynności laminat jest rolowany wałkiem, tak aby możliwe było uzyskanie jego jak najlepszej wytrzymałości i jakości. Gdy laminat będzie już wystarczająco dobrze utwardzony, wówczas przychodzi czas na rozformowanie i przycięcie wyroby w celu uzyskania pożądanego wymiaru.

Cięcie ciągłego włókna szklanego, czyli rowingu odbywa się w tzw. młynku. Znajduje się on na pistolecie natryskowym. Największą pracę w ramach tej operacji wykonują odpowiednie obrotowe ostrza umieszczone na rolce. Po tej rolce przesuwa się właśnie rowing, a ostrza tną włókno na określoną długość w zależności od ilości ostrzy.


brak
 

Surowce i urządzenia do produkcji kompozytów chemoutwardzalnych, żywice, żelkoty, maty i włókna szklane, wypełniacze

Polska