Raport Świat w 2030 roku - wyzwania dla branży tworzyw sztucznych

W celu podniesienia bezpieczeństwa, ludzie wyposażeni zostaną w bezprzewodowe „znaczniki”, których rolą będzie przesyłanie do wyznaczonego miejsca informacji o ich miejscu pobytu. Dane o stanie naszego zdrowia będą gromadzone i wysyłane w sposób automatyczny, co w chwili wypadku lub zachorowania, pozwoli na automatyczne wezwanie pomocy.

Będziemy świadkami rewolucji w medycynie. Mapowanie indywidualnego DNA, wysoce skuteczne terapie genowe, badania nad komórkami macierzystymi, czy wykorzystanie nowoczesnych tworzyw sztucznych w zabiegach chirurgicznych umożliwią zapobieganie chorobom i wydłużenie życia ludzkiego. W 2030 średnio osiągać będziemy 130 lat, a nawet więcej.

W 2030 r. pogoda prawdopodobnie nabierze cech ekstremalnych. Rozwiązaniem kryzysu energetycznego stanie się wykorzystywanie naturalnych, czystych źródeł energii (słońca, wiatru, a także siły drzemiącej w oceanach czy też skałach).

Niektóre aspekty życia w roku 2030 będą jednak znacznie przypominać czasy współczesne. Nadal będziemy mieszkać w domach i mieszkaniach (przy czym, dzięki tworzywom sztucznym, konstruowane będą one w sposób zapewniający maksymalną energooszczędność). Dzieci uczęszczać będą do szkół, jednak proces edukacji wspierany będzie przez naukę w wirtualnej rzeczywistości.


- Choć dokładne przewidzenie przyszłości nie jest możliwe, raport wskazuje na główne kierunki rozwoju i daje pewne wyobrażenie o życiu w 2030 roku. Jedno jest pewne - tempo zmian zaobserwowane od roku 1980 jeszcze przyspieszy, co sprawi, że świat znacznie odbiegać będzie od tego, jakiego znamy dzisiaj - wyjaśnia Hammond.

PlasticsEurope jest jednym z wiodących europejskich stowarzyszeń branżowych z ośrodkami w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu. Współpracuje z wieloma europejskimi stowarzyszeniami branży tworzyw sztucznych i posiada ponad 100 firm członkowskich odpowiadających za wytwarzanie w 27 państwach członkowskich UE, a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, ponad 90 proc. wszystkich polimerów.

Europejski przemysł tworzyw sztucznych odgrywa znaczącą rolę w rozwoju Europy poprzez upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań, podwyższanie standardu życia obywateli oraz umożliwianie efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych, a także ochronę klimatu. Branża ta daje zatrudnienie ponad 1,6 miliona ludzi pracujących w około 50 tys. firm (głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach z sektora przetwórstwa) i generuje obroty o wartości powyżej 280 mld euro rocznie.

Autor raportu Ray Hammond, to autor licznych powieści futurologicznych, który od 25 lat zajmuje się badaniem i opisywaniem trendów rozwoju społeczeństwa, nauki i biznesu. Jego powieść „Extinction” poświęcona problemowi globalnej zmiany klimatu została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Literackiej IMPAC Dublin Award 2007, a książka „The On-Line Handbook” wydana w 1984 r. była pierwszą publikacją, w której w pełni doceniono potencjał komercyjny Internetu.

Czytaj więcej: Analiza 230Forum

Mzar80

Własna firma produkcyjna 2018-04-25

Plaseco69

PC ABS i HIPS 2018-04-24

50cent

Czyszczenie układu chłodzącego form wtryskowych. 2018-04-21

Piotrzawadzinski

Głowica do Wytłaczarki vs. średnica ślimaka 2018-04-15

Yellow

Czas przebywania materiału w agregacie 2018-04-13

Reportaże