Rozmowa z przedstawicielami koncernu SABIC: Andy Verheijdenem, Piotrem Kwietniem i Boyem Litjensem


Znajdujemy się w Polsce. Międzynarodowe Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Plastpol są największą wystawą nie tylko w Polsce, ale też w Centralnej Europie. Proszę powiedzieć jak ważny dla SABIC jest rynek polski oraz środkowoeuropejski.
Na targach Plastpol po raz pierwszy SABIC Europe i SABIC Innovative Plastics wystawiały się wspólnie, jako jedna całość. Nasza obecność podczas tych targów potwierdza duże znaczenie rynku polskiego dla strategii wschodzących rynków dla firmy SABIC.

Główne polskie rynki zbytu, na których sprzedawane są materiały firmy SABIC to m.in. rynek samochodowy, elektryczny, oświetleniowy, kanalizacyjny oraz foliowy. Swoim polskim klientom firma SABIC oferuje mocny lokalny zespół, lokalnych dostawców materiałów oraz obszerne zasoby centrów Globar Application Technology, które wspomagają rozwój aplikacji wewnątrz danego kraju.

Piotr Kwiecień: - Chciałbym również dodać że SABIC ma długoterminową strategię rozwoju dla Centralnej i Wschodniej Europy, gdzie wzrost poliolefinów SABIC w przyszłym roku jest planowany na ponad 15 proc. Dlatego też nasz udział na targach Plastpol pozwoli nam na jeszcze mocniejsze wypozycjonowanie się na lokalnych rynkach oraz budowę bardziej bezpośrednich relacji z naszymi klientami w tym regionie.

Piotr Kwiecień, dyrektor SABIC Poland
Piotr Kwiecień, dyrektor SABIC Poland


Andy Verheijden: - SABIC Innovative Plastics zanotował znaczący wzrost w pierwszym kwartale tego roku. Co więcej przewidujemy 15 proc. stopę wzrostu dla naszych wysoko rozwiniętych rozwiązań w tym regionie. W szczególności mamy interesujące okazje do rozwoju w przemyśle elektrycznym i oświetleniowym oraz w sektorze budowlanym. Kontynuujemy nasze inwestycje na lokalnych rynka, aby zapewnić polskim klientom efektywną konkurencyjność z zakresu projektowania, rozwoju produktów oraz procesie optymalizacji poprzez użycie naszego obszernego zakresu i innowacyjnych materiałów.

Piotr Kwiecień: Polski rynek poliolefin jest największym rynkiem w Europie Centralno- Wschodniej. SABIC zamierza rosnąć szybciej niż lokalny rynek, przy pomocy importu dużych ilości LDPE, LLDPE oraz PP z fabryk w Wielkiej Brytanii oraz Arabii Saudyjskiej.

Czy mogą panowie podać przykłady aktywności SABIC Innovative Plastics w Polsce?
Andy Verheijden: - Dobrym przykładem jest współpraca z firmą Gamrat. SABIC Innovative Plastics pomógł firmie Gamrat przy produkcji trwałych, podlegających recyklingowi rynien deszczowych w pełnej gamie kolorów.

Poprzez współpracę z SABIC Innovative Plastics przy rozwoju systemu wytłaczania, cechującą się barwą kolorów żywicy Geloy XTW - skrajnie odpornej na wpływy atmosferyczne - Gamrat może obecnie zaoferować klientom nowe estetyczne opcje przy zachowaniu pewności ze rynny utrzymają swój dobry wygląd oraz znakomite właściwości i to przez długi czas.

Ponieważ żywica Geloy XTW współgra idealnie z PVC, recykling może być dokonany bez separacji warstw. Ponadto ponieważ laminacja nie jest konieczna do zapewnienia pięknego koloru, Gamrat unika problematycznego zagadnienia związanego z komplikacjami przy recyklingu rynien deszczowych w końcowej fazie ich cyklu życia.

Porozmawiajmy o przyszłości. Jak kształtują się wyobrażenia odnośnie SABIC Europe w perspektywie 10 lat? Jest to pytanie o plany oraz strategię przyszłego rozwoju.

Boy Litjens: - Globalna wizja rozwoju firmy SABIC polega na tym, by zostać preferowanym światowym liderem z zakresie chemikaliów. Nasza strategia rozwoju bazuje na jeszcze bliższym kontakcie z klientem, ciągłych innowacjach opartych na umiejętnościach oraz pomysłowości naszych pracowników.

Zaangażowanie firmy SABIC w rozwój w Europie oznacza również to, że inwestujemy w przyszłość procesów i infrastruktury, która poprawia bezpieczeństwo dostaw, a także pomaga naszym klientom maksymalizować zarówno fizyczne zasoby jaki i produktywność z naszych materiałów. Patrząc tylko na SABIC Europe, nasza strategia rozwoju oparta jest na trzech kluczowych filarach.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska