Rozmowa z przedstawicielami koncernu SABIC: Andy Verheijdenem, Piotrem Kwietniem i Boyem Litjensem


Co to za filary?
Pierwszy z nich to wzrost. SABIC Europe jest zdeterminowany, aby zwiększyć swój udział na rynkach Europy, w szczególności Europy Centralnej i Wschodniej.

Drugi filar to przywództwo cenowe. Zamierzamy produkować oraz sprzedawać po najbardziej optymalnych kosztach, dążąc przy tym do integracji z olefinami oraz optymalnymi kosztami kontroli naszych podstawowych procesów.

Wreszcie trzeci wspomniany filar, to poszerzenie oferty oferowanych produktów. Planujemy w dalszym ciągu poszerzać swój asortyment produktów.

Boy Litjens, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny SABIC Europe
Boy Litjens, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny SABIC EuropeZilustrujmy to przykładem. Poddajmy analizie takie produkty jak rury. Aby sprostać rosnącym oczekiwaniom naszych klientów ze Wschodniej Europy oraz rynku rosyjskiego, rozszerzamy nasze globalne zdolności produkcyjne bimodalnego HDPE dla rur ciśnieniowych (PE 80/PE 100).

Nowa fabryka SABIC produkująca bimodalny HDPE w Europie rozpocznie swoją działalność w niemieckim Gelsenkirchen już w 2008 r. Będzie ona miała roczne zdolności produkcyjne wynoszące 250 kton i będzie produkować materiał do rur HDPE używanych przy produkcji rur do wody pitnej, gazu, rur ściekowych oraz systemów nawadniania.

Wraz z nowymi zdolnościami produkcyjnymi bimodalnego HDPE pochodzącymi już wkrótce z Arabi Suadyjskiej, SABIC zostanie do 2012 r. wiodącym graczem na globalnym rynku rur ciśnieniowych. Dodatkowo, poza bimodalnym HDPE, w przyszłym roku SABIC zwiększy swoje zdolności produkcyjne innych produktów z poliolefinów zarówno na Środkowym Wschodzie jak i w Europie, zapewniając całkowitą satysfakcję oczekiwań klientów.

Zamierzają Państwo również otworzyć nową fabrykę LDPE.
Piotr Kwiecień: - Tak to prawda. Nowa fabryka SABIC, produkująca wysoko ciśnieniowy LDPE, usytuowana jest w Wielkiej Brytanii w Teesside. Rozpocznie ona swoją działalność w 2008 r. Ta dodatkowa zdolność produkcyjna daje nowe możliwości dla innowacyjnych średniej gęstości (MD) produktów w przyszłości.

Jakie są najważniejsze zalety średniej gęstości LDPE?
Średniej gęstości LDPE oferuje kilka zalet przewyższających standardowy LDPE. Do zalet można zaliczyć znakomitą skrawalność, podatność na wykrawanie oraz cięcie, które wpływają na obniżenie kosztów oraz większą efektywność. Materiały średniej gęstości charakteryzują się również właściwościami optycznymi oraz doskonałą czystością, co zwiększa swoją przydatność dla przemysłu spożywczego.

Jakie są najbardziej popularne obszary użycia średniej gęstości LDPE?
Są to opakowania do chusteczek higienicznych, nadruki z folii na opakowania od napojów, etykiety przemysłowe, włókniny z folii. Wszystkie te produkty mogą być udoskonalone dzięki użyciu średniej gęstości LDPE. SABIC uruchomi produkcję nowej gamy produktów w trzech opcjach, każdej specjalnie dostosowanej do kluczowego sektora: produkty higieny osobistej, opakowania konsumenckie, aplikacje przemysłowe.

Poprzez inwestycje w produkcję oraz innowacje, SABIC już wkrótce będzie w stanie zaoferować swoim klientom szerszy zakres nowych rozwiązań bazujących na wysokiej jakości materiałów oraz wygodzie użycia.

Istnieją dwa niezależne czynniki: potrzeba rynku oraz aktywności każdego silnego przedsiębiorstwa. Czy potrzeby i wymagania rynku mają wpływ na aktywność firmy lub czy to może firma kreuje potrzeby rynku? Który z tych czynników jest silniejszy?
Andy Verheijden: - W rzeczywistości jest to kombinacja obu tych czynników. Gdy trendy na rynku się zmieniają, my musimy być tam z nowymi rozwiązaniami. Z drugiej strony nowe technologie mogą wykreować przełomowe rozwiązania, które wywołują udoskonalenia produktów, o których wcześniej nie myślano lub były one niedostępne ze względów finansowych. Jest mi ciężko powiedzieć, który z tych faktorów jest silniejszy, ponieważ wszystko zależy od aplikacji oraz segmentu rynku.
Dziękujemy za rozmowę


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego
 

Aktualizacja

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska