
W codziennej pracy borykamy się z coraz większymi wymaganiami. Należy kontrolować coraz więcej miejsc, kształty detali są coraz bardziej skomplikowane i jest mało reprezentatywnego pola do pomiaru barwy. Tak wygląda nasza codzienność. W celu sprostania takim wymaganiom i dla ułatwienia pracy Konica Minolta wychodzi naprzeciw ze swoim CF-300. Jest to stacjonarny spektrofotometr, który pomoże w skomplikowanych codziennych sytuacjach. Jest przeznaczony do pomiarów barwy w trybie odbiciowym w zakresie 400-700 (nm) w popularnej geometrii d/8.
Charakterystyka nietuzinkowego rozwiązania
Co oferuje ten typ przyrządu? Otóż, odpowiadając na pytanie, warto odwołać się do tradycji Konica Minolta; firma zawsze posiadała w ofercie urządzenie wykazujące się ponadprzeciętnymi walorami. Jakie to walory? Chodzi o precyzyjny pomiar małych powierzchni. Nie chodzi tu o pomiary pól o średnicach 3 mm. One są znane i stosowane z powodzeniem w urządzeniach przenośnych. W przypadku CF-300 schodzimy poniżej tego rozmiaru. Mowa tu o możliwości pomiaru ultramałego pola o wymiarach 1 mm × 0,75 mm. To jest kierunek, który wyznacza Konica Minolta.
Jak wspomniano na początku, jest to urządzenie przeznaczone do pomiarów w odbiciu. Oprócz wymienionej przysłony o ultramałym polu posiada również możliwość pomiarów pola o średnicy 8 mm, która jest stosowana w urządzeniach niemal jako standard. Oznacza to, że dysponując urządzeniem CF-300 można realizować dotychczasowe standardowe pomiary i również mieć możliwości pomiarów próbek o kształtach wcześniej nieosiągalnych. CF-300 jest urządzeniem w klasie spektrofotometrów i mierzy barwę za pomocą 40 fotodiod czułych na konkretną długość fali z krokiem co 10 nm od 400 do 700 nm. Jest to urządzenie, które wykonuje pomiary z uwzględnieniem składowej lustrzanej (SCI) jak i z wyłączeniem tego parametru (SCE). Charakteryzuje się dokładnością na poziomie dE*ab≤0,15 i powtarzalnością dE*ab≤0,02. Urządzenie może być ustawione na dwa sposoby - w pozycji horyzontalnej lub pionowo. Stawiając je w drugiej opcji mamy pewność, że mierzona mikropróbka nie wpadnie nam do środka urządzenia.

Dla prawidłowego ustawienia pola dla tak wymagającej powierzchni jaką jest 1,0 × 0,75 (mm) można wspomagać się kamerą, która pozwoli w prosty i łatwy sposób ustawić reprezentatywne miejsce. Dzięki temu obranie pożądanego miejsca pomiaru jest sprawne i odbywa się bez niepotrzebnych błędów.
Coraz częściej słyszymy od klientów o potrzebie pomiaru "prawdziwej barwy". Klienci, oprócz swojej codziennej standardowej pracy, coraz częściej otrzymują propozycje zleceń na pomiary bezkompromisowe. Do tej pory klient porzucał te kwestie ze względu na brak możliwości rzetelnego podejścia do tematu. Mając CF-300 można zaproponować pomiar powierzchni, których nie można dotykać, nie można ubrudzić urządzenia, nie można zniekształcić próbki lub z bardzo małej powierzchni.
W celu lepszego manewrowania detalem, który ma być zmierzony inżynierowie pomyśleli o możliwości bezstykowego pomiaru. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy mały detal o zróżnicowanym kształcie. W związku z tym urządzenie mierzy z taką samą precyzją zarówno, kiedy próbka styka się z polem pomiarowym jak i wtedy, gdy jest odsunięta o 1 mm. Gra to ogromną rolę szczególnie w branży dóbr luksusowych, w których nie ma miejsca na kompromisy i niedopuszczalne są zarysowania czy ślady dotykania.