Suwary po trzech kwartałach roku

Suwary po trzech kwartałach roku
Suwary po trzech kwartałach 2010 r.: wzrost sprzedaży, pomimo niekorzystnych warunków rynkowych.

Suwary, wiodący na polskim rynku producent opakowań z tworzyw sztucznych, wypracował po trzech kwartałach 2010 roku przychody w wysokości blisko 36,84 mln zł, zysk operacyjny wynoszący 2,07 mln zł oraz zysk netto na poziomie 1,74 mln zł. Spółka osiągnęła tym samym po trzech kwartałach wzrost sprzedaży o 14,5 proc. Tyle plusów, bo już pozostałe wyniki pozostały pod wpływem niekorzystnych warunków rynkowych, takich jak wzrost cen surowców wykorzystywanych przy produkcji opakowań z tworzyw sztucznych oraz wzrost kursów walut.

Suwary dynamicznie zwiększają swoją obecność na rynku opakowań z tworzyw sztucznych. Niedawno, o czym informowaliśmy, spółka zakupiła 80 proc. udziałów firmy Kartpol, jednego z czterech największych w Europie producentów opakowań do silikonu dla branży budowlanej oraz aktywa produkcyjne spółki Unipet, dzięki którym wzmocniona zostanie produkcja butelek PET w Spółce.

Suwary zamierzają skupić się na produkcji specjalnych opakowań z tworzyw sztucznych, czyli przeznaczonych dla przemysłu mleczarskiego, do sprzedaży soków i napojów bez konserwantów, przypraw, piwa, chemii gospodarczej, kosmetyków i artykułów toaletowych, które charakteryzują się wyższymi marżami.

Dla Suwar najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki finansowe jest koszt surowców. Ten koszt zakupu po trzech kwartałach 2010 r. w stosunku do analogicznego okresu 2009 r. wzrósł około 20 proc. Spółka starała się w umowach handlowych uzależniać ceny produktów od zmian cen surowca, co częściowo niwelowało niekorzystny wpływ tych czynników.

Perspektywy na przyszłość są jednak optymistyczne.

- Według naszych danych rynek specjalnych opakowań, w których będziemy się specjalizować, rośnie w Polsce o około 10 proc. rocznie. My chcemy w tym wzroście uczestniczyć. Nasze ostatnie zakupy, czyli Kartpol oraz aktywa produkcyjne spółki Unipet, pozwolą nam dynamicznie rozwinąć działalność oraz skokowo zwiększyć moce produkcyjne. Zainwestujemy również w nowe maszyny do rozdmuchu o większej wydajności, jak również rozpoczniemy produkcję preform do wyrobu butelek PET, bazując na najnowszych technologiach, które od lat wykorzystuje z powodzeniem główny udziałowiec Suwar, Wentworth Technologies - powiedział Walter T. Kuskowski, Prezes Zarządu Suwary.

Czytaj więcej: Rynek 828 Sprzedaż 127