Ticona wyprodukuje termoplasty wzmocnione długimi włóknami

Ticona wyprodukuje termoplasty wzmocnione długimi włóknami
Koncern Ticona uruchomi w Niemczech nową linię do produkcji termoplastów wzmocnionych długimi włóknami.

Pilotażowy projekt ma rozpocząć swoją działalność już w przyszłym kwartale. Inwestycja będzie przeprowadzona w niemieckim mieście Kaiserslautern. Ticona informuje, że sektor termoplastów wzmocnionych długimi włóknami zanotował w trzecim kwartale tego roku swoje najlepsze rezultaty jeśli idzie o wielkość światowej produkcji.

Niemiecka jednostka Ticony, to trzecia po tej w Stanach Zjednoczonych i Chinach, zajmująca się produkcją termoplastów wzmocnionych długimi włóknami. Surowce koncernu trafiają na rynek pod handlową nazwą Celstran LFRT. Oferują znacznie lepszą sztywność i odporność w porównaniu ze standardowymi termoplastami wzmacnianymi krótkimi włóknami.

Materiały z tej rodziny nadają się do wtrysku, wytłaczania i wytłaczania z rozdmuchem, przy czym akurat Celstran przetwarza się głównie wtryskowo przy krótkich czasach cyklu. Ze względu na termoplastyczną matrycę i długie włókna wypraski z termoplastu można wielokrotnie podawać procesowi recyklingu.

Termoplasty wzmocnione długimi włóknami


W swojej produkcji omawianych termoplastów, Ticona posługuje się opatentowaną techniką poltruzji. Metoda pozwala uzyskać wysoką jakość impregnacji bez uszkodzenia włókien. Każdy filament włókna wzmacniającego jest intensywnie zwilżany. W procesie stosuje się włókna szklane, węglowe, aramidowe o długości 10 - 15 mm.

Termoplasty wzmocnione długim włóknem sprawdzają się tam, gdzie możliwe jest zastępowanie metali nowoczesnym i całkowicie dającym się recyklingować materiałem. W dodatku materiał taki umożliwiać ma obniżkę kosztów produkcji i masy detalu. Inną istotną zaletą termoplastów wzmacnianych długim włóknem jest fakt, że pozostałe tworzywa termoplastyczne wzmocnione krótkimi włóknami nie spełniają wymagań w takim stopniu jak właśnie opisywany produkt.

Przykłady zastosowań termoplastów Ticony obejmują głównie kształtki strukturalne i kształtki funkcyjne w samochodach. Obejmują także detale dla przemysłu elektrotechnicznego i elektronicznego, m.in. w postaci obudów ekranowanych elektromagnetycznie. Celstran, jeśli jest stosowany jako koncentrat, to umożliwia także optymalizację właściwości recyklingowanych materiałów polimerowych.