Wtryskarkowe podsumowanie roku

Wtryskarkowe podsumowanie…

Oceniając kondycję polskiej gospodarki nie sposób odejść od załamania, jakie spowodowała pandemia oraz atak Rosji na Ukrainę. Wciąż odbudowywane są łańcuchy dostaw, a polityka obniżania inflacji nakłada na wytwórców presję względem ceny. Analitycy wskazują, że nasza gospodarka wciąż jest w marazmie. Jednak doszło do pierwszego od dawna, choć wciąż niewielkiego, odbicia. Ale dane nie zachwycają. Na tym tle polska branża tworzyw sztucznych wygląda nie najgorzej, chociaż oczywiście i ją dotknęły perturbacje związane z globalną sytuacją polityczną.

W skali długoterminowej branża tworzyw sztucznych w Polsce rozwija się w przyzwoitym tempie. Średnia roczna stopa wzrostu (CAGR) produkcji sprzedanej (w cenach bieżących) w latach 2011–2022 wyniosła 8,7% (wobec 7,8% dla całego przetwórstwa przemysłowego). Spadek wzrostu branży zaobserwowany w 2022 r. to odzwierciedlenie obecnej sytuacji geopolitycznej i surowcowej, w tym m.in. poważnych zakłóceń na rynku nośników energii i gazu ziemnego oraz wyzwań związanych z utrzymaniem stabilnej logistyki dostaw surowców i sprzedaży produktów. W średnim okresie widać zmniejszenie tempa wzrostu produkcji sprzedanej, zarówno w produkcji wyrobów z gumy i tworzyw, jak i w produkcji wyrobów chemicznych.

Inwestycje w branży produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych w wymiarze długoterminowym rosły wyraźnie szybciej niż w całej branży przetwórstwa przemysłowego, jednak w ubiegłym roku były wyższe od nakładów inwestycyjnych w roku 2021 tylko o 14,4%. Są to dane GUS wyrażone w cenach bieżących, a zatem uwzględniając inflację w roku 2022, która wyniosła 14,4% można stwierdzić, że w ubiegłym roku branża nie zwiększała poziomu inwestycji. Dla porównania, wskaźnik inwestycji dla całego przetwórstwa przemysłowego wyniósł 26%, stąd wniosek, że branża tworzyw sztucznych inwestowała w roku 2022 mniej chętnie niż cały przemysł.

Kwestie inwestycji w branży tworzyw sztucznych są szczególnie istotne dla producentów maszyn do formowania wtryskowego, którzy zaopatrują ten sektor w najpopularniejsze urządzenia do przetwórstwa, jakimi są wtryskarki. O to, jaki był ten rok dla producentów i sprzedawców wtryskarek zapytaliśmy kilku przedstawicieli tej gałęzi przemysłu.

Jak oceniacie państwo ten rok w kontekście działalności firmy? Mam na myśli zarówno otoczenie rynkowe, jak i waszą aktywność.

Bogdan Zabrzewski, prezes Wittmann Battenfeld Polska: To był trudny rok, zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów. Dynamicznie zmieniające się otoczenie rynkowe wprowadza niepewność w działania naszych klientów i nie sprzyja podejmowaniu decyzji o nowych zakupach maszyn i wyposażenia.

Ursula Steiner, prezes firmy Dopak, dystrybutora wtryskarek KraussMaffei na polskim rynku: Rok 2023 minął na wyczekiwaniu naszych klientów na ożywienie i pozytywne zmiany w ich otoczeniu rynkowym, a także na stabilizację cen energii. Nie da się ukryć, że sytuacja w branży tworzyw sztucznych jest silnie uzależniona od warunków makroekonomicznych i niestabilna sytuacja gospodarcza przełożyła się na spadek produkcji i przetwórstwa tworzyw, szczególnie w branży automotive i budownictwie.

Staramy się tak skomponować ofertę, aby móc elastycznie reagować na zmiany popytu. Stąd oprócz nowych wtryskarek KraussMaffei i szerokiego portfolio peryferii do maszyn, możemy się pochwalić największym magazynem wtryskarek używanych w Europie. Na stronie Pimm, która jest dedykowaną marką Dopaka do sprzedaży używanych maszyn można znaleźć ponad 150 wtryskarek najpopularniejszych producentów.


maszyny-i-uslugi-od-jednego-dostawcy

Warto również nadmienić, że 2023 r. to ważny czas dla naszego strategicznego partnera – firmy KraussMaffei, która w tym roku obchodzi swoje 185-lecie. Po prawie 90 latach przedsiębiorstwo przeniosło swoją siedzibę z Allach do Parsdorf. Jest to ważny kamień milowy w procesie modernizacji koncernu inżynieryjnego. Zakład w Parsdorf jest ostatnim i największym z 4 projektów inwestycyjnych KraussMaffei.

Konrad Szymczak, dyrektor zarządzający Arburg Polska: Rok 2023 był dla nas rokiem jubileuszowym. Dokładnie 100 lat temu pan Arthur Hehl wraz z rodziną rozpoczął w Lossburgu w Niemczech swoją działalność gospodarczą, która dzisiaj ma znany wszystkim kształt firmy Arburg. Rok 2023 to też okres pełen sprzeczności. Z jednej strony mieliśmy dużo niepewności, związanej m.in. z ostrożną postawą branży przetwórstwa tworzyw sztucznych oraz z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem geopolitycznym; zarówno zagranicznym, jak i lokalnym. Z drugiej strony nasze tegoroczne wyniki biznesowe są satysfakcjonujące.

Tomasz Tybura, dyrektor zarządzający Sumitomo (SHI) Demag Polska: Szczerze mówiąc, to po słabszych miesiącach 1. połowy roku dla branży liczyliśmy na odbicie w 2. połowie. Tak się jednak nie stało. Utrzymujące się wysokie ceny energii, inflacja i rosnące koszty pracy mają bezpośredni wpływ na ograniczone decyzje zakupowe klientów. Dołóżmy do tego spadek konsumpcji i mamy gotowy przepis na recesję. Sytuację ratują po części inwestycje w maszyny elektryczne, ale do poziomów zamówień sprzed kilku lat dużo nam jeszcze brakuje.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233
Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców
 

Wysokotechnologiczne wtryskarki dla Przetwórców tworzyw sztucznych. Szerokie spektrum zastosowań dla wszystkich branż oraz ciągła dostępność w Polskim magazynie europejskiego przedstawiciela. Maszyny hydrauliczne i elektryczne, kolanowe oraz dwupłytowe + maszyny specjalne.

Polska, 41-406 Mysłowice, Katowicka 72
Wtryskarki elektryczne, technologia CNC
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Wtryskarki elektryczne, technologia CNC, roboty przemysłowe, centra obróbcze, elektrodrążarki drutowe, szkolenia, serwis, e-store

Polska, 52-407 Wrocław, Tadeusza Wendy 2
Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw
  Bydgoski Klaster Przemysłowy Dolina Narzędziowa

Maszyny i usługi do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 52-407 Wrocław, Kwiatkowskiego 5a
Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych
 

Aktualizacja

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych o sile zwarcia do 15.000 kN, które mają zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu na całym świecie: w przetwórstwie tworzyw wtryskarki elektryczne, wtryskarki hydrauliczne, roboty, serwis

Polska, 42-200 Częstochowa, Jagiellońska 81/83

Reportaże

Forum