Wyniki BASF za rok 2018

Inwestycje w rozwój organiczny w Azji

Chiny stały się kluczowym rynkiem w Azji i na świecie - zarówno dla BASF, jak i dla całego przemysłu chemicznego. BASF chce rozwijać się szybciej niż światowy rynek chemiczny. - Dlatego też musimy uczestniczyć we wzroście w Chinach, największym na świecie rynku chemikaliów - powiedział Brudermüller. Prezes Zarządu Spółki wskazał szereg projektów inwestycyjnych, dzięki którym BASF chce dalej wzmacniać swoją pozycję w Azji i przyspieszyć wzrost organiczny.

Na przykład pod koniec października 2018 r. BASF podpisał umowę z SINOPEC w celu rozszerzenia partnerstwa w zakładzie Verbund w Nankinie w Chinach. Spółka joint venture BASF-YPC zainwestuje w 50% udziałów przy budowie kolejnego parowego reaktora krakingowego o wydajności 1 mln ton metrycznych etylenu rocznie. Kolejne 50% zainwestuje SINOPEC Yangtzi Petrochemical. Ponadto BASF i SINOPEC będą wspólnie poszukiwać nowych możliwości biznesowych na szybko rozwijającym się chińskim rynku materiałów akumulatorowych.

Kolejnym rynkiem, na którym BASF chce inwestować, są Indie. Firma podpisała niedawno protokół ustaleń z Adani w celu zbadania dużej wspólnej inwestycji w łańcuch wartości akrylu. Wyznaczone miejsce znajdowałoby się w porcie Mundra w indyjskim stanie Gujarat. Byłaby to największa z dotychczasowych inwestycja BASF w Indiach i pierwszy zakład produkcyjny neutralny pod względem emisji CO2.

Umowa ramowa podpisana w styczniu 2019 r. z rządem prowincji Guangdong w południowych Chinach określa dalsze szczegóły planu BASF dotyczącego utworzenia nowego zakładu Verbund w mieście Zhanjiang. Do realizacji tego projektu dostępnych jest ponad 9 km2 terenu. Zdaniem BASF, nowy teren jest idealny, ponieważ korzysta z zasobów naturalnych Zhanjiang, portu głębokowodnego i doskonałych połączeń transportowych z centrami przemysłowymi Guangdong.

Perspektywy na rok 2019

BASF oczekuje, że w bieżącym roku światowa gospodarka będzie rosła o 2,8%, znacznie wolniej niż w 2018 roku (3,2%). W Unii Europejskiej firma przewiduje słabszy wzrost zarówno popytu krajowego, jak i zapotrzebowania na eksport z krajów trzecich. Z drugiej strony BASF zakłada, że Stany Zjednoczone osiągną solidny wzrost, chociaż efekt stymulacyjny reformy podatkowej powinien być mniej wyraźny niż w 2018 r. Wzrost gospodarczy w Chinach prawdopodobnie nadal będzie słabnąć, ale pozostanie wysoki w porównaniu z gospodarkami rozwiniętymi. Oczekuje się natomiast, że ożywienie gospodarcze w Brazylii utrzyma się na dotychczasowym poziomie.

Prognoza oparta jest na następujących dodatkowych założeniach ekonomicznych na rok 2019:

  • Wzrost o 2,7% w zakresie globalnej produkcji chemikaliów w 2019 (2018: +2,7%)
  • Średnia cena ropy naftowej w wysokości 70 USD za baryłkę mieszaniny ropy Brent
  • Średni kurs wymiany euro do dolara amerykańskiego w wysokości 1,15 USD za EUR

- Spodziewamy się również dalszego wzrostu w branżach naszych klientów. W przypadku przemysłu motoryzacyjnego oczekujemy lekkiego ożywienia po niższej produkcji w poprzednim roku - powiedział Brudermüller. Prognoza BASF zakłada również, że konflikty handlowe między Stanami Zjednoczonymi i ich partnerami handlowymi będą się uspokajać w ciągu roku, a Brexit zostanie przeprowadzony bez szerszych reperkusji gospodarczych.

Mimo że atmosfera jest trudna i charakteryzuje się wysokim stopniem niepewności, naszym celem jest rentowny rozwój. Oczekujemy nieznacznego wzrostu sprzedaży, głównie ze względu na zwiększenie wolumenów i efekty portfolio. Chcemy osiągnąć lekki wzrost zysku EBIT przed uwzględnieniem pozycji nadzwyczajnych. Ponadto przewidujemy, że zwrot z zaangażowanego kapitału stałego (ROCE) będzie nieznacznie wyższy niż procentowy koszt kapitału, ale nieznacznie spadnie w porównaniu z poziomem z 2018 roku - powiedział prezes zarządu spółki BASF.

Brudermüller podkreślił, że pierwsze dwa kwartały 2019 roku będą stosunkowo słabe. - Po pierwsze, w pierwszej połowie 2018 roku nadal odnosiliśmy korzyści z wysokich marż na izocyjanianów, więc podstawa porównania jest bardzo wysoka. Po drugie, koszty związane z wdrażaniem naszej strategii będą miały wpływ na wyniki, podobnie jak większa niż w roku poprzednim liczba planowanych remontów w zakładach. Czynnikami decydującymi o osiągnięciu naszych celów na rok 2019 są lepsze wyniki biznesowe, stabilny popyt ze strony klientów, a także pierwsze wkłady z naszego programu doskonałości strategicznej w drugiej połowie roku. Zmiany strukturalne, które zapoczątkowaliśmy w BASF, doprowadzą również do zauważalnie wyższych spadków wartości pozycji nadzwyczajnych w roku 2019.

Czytaj więcej:
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska