Zabraknie 30 tys. ton surowca na polskim rynku parafinowym

Rynek parafinowy w Polsce w ubiegłym roku szacowano na około 180 tysięcy ton. Obejmuje to zarówno produkcję krajową, jak i import. W tym roku, zdaniem większości ekspertów, zabraknie około 30 tysięcy ton surowca. Mniejszy będzie zarówno jego eksport, jak i produkcja w kraju.

- Poza przerwami remontowymi w rafineriach, które mają wpływ na wielkość produkcji, reszta wynika z uwarunkowań rynkowych - podkreśla Leszek Stokłosa, prezes spółki LOTOS Parafiny. - Kiedyś sprawa była prosta. Popyt i podaż regulował klasyczny mechanizm rynkowy, czyli cena. Teraz jest inaczej. Cena surowca jest zaporowa dla większości producentów świec i zniczy. Jeszcze akceptuje ją przemysł, ale tutaj też zbliżamy się do granicy popytu - kończy prezes Stokłosa.

Nic nie wskazuje niestety na to, by sytuacja w tym półroczu miała się zmienić na lepsze. Tym bardziej, że producenci zamiast surowca, wolą sprzedawać produkty wysoko przetworzone. Między innymi dlatego choćby krajowy lider na tym rynku spółka LOTOS Parafiny zainwestowała w uruchomienie własnej fabryki świec w Czechowicach-Dziedzicach.

Znicze i świece to tylko część rynku parafinowego. Dynamicznie rozwija się przemysł, który z roku na rok zużywa coraz więcej parafin. Według szacunkowych danych konsumuje on około 35 proc. dostępnego na rynku surowca. Do najważniejszych odbiorców należą firmy z branży meblarskiej, spożywczej, farmaceutycznej i oponiarskiej.

- To dla nas bardzo ciekawe i perspektywiczne kierunki rozwoju. Mniej zależne od koniunktur i bardziej przewidywalne. Jesteśmy zdecydowanie za tym by mocniej zaistnieć na rynku odbiorców przemysłowych - podkreśla prezes Stokłosa. - Intensywne działania, jakie prowadzimy w tym kierunku, przynoszą efekty. To nie oznacza jednak, że w ciągu kilku miesięcy zmienimy całą naszą politykę handlową. Natomiast podjęliśmy działania, ukierunkowane na stabilny wzrost wartości spółki. Jednym z warunków powodzenia naszej strategii jest między innymi szerszy rozwój współpracy z przemysłem.

LOTOS Parafiny Sp. z o.o., powstała w 2005 r. i jest spółką-córką Grupy LOTOS S.A. Firma jest liderem na rynku parafin w Polsce oraz jednym z największych tego typu producentów w Europie. Posiada dwa zakłady produkcyjne w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach. W 2005 r. rozpoczęła produkcję różnego rodzaju świec i zniczy dla klientów detalicznych. Zakład w Czechowicach-Dziedzicach jest wyposażony w specjalnie zaprojektowane przez firmę Weissbach linie produkcyjne o wysokiej wydajności i automatyzacji procesów.

Czytaj więcej: Rynek 828 Analiza 230