Zmiany personalne w afrykańskiej spółce Grupy Azoty Police

Zmiany personalne w afrykańskiej… 30 czerwca rada zarządzająca African Investment Group SA podjęła decyzję o odwołaniu Tomasza Janickiego ze stanowiska dyrektora generalnego spółki, w której Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police" SA ma 55 proc. udziałów. Jego miejsce zajął Sławomir Lipkowski - z wykształcenia prawnik, od ponad 15 lat związany z handlem międzynarodowym o zasięgu globalnym. Doświadczenie zdobywał współpracując z kontrahentami ze wszystkich kontynentów, w tym także Azji. W Singapurze był dyrektorem zarządzającym spółki handlowej Ciech Polsin Private Ltd. W swojej dotychczasowej pracy związany był także m.in. z firmami Zachem SA oraz Ciech SA.

To nie jedyna zmiana w spółce - 29 czerwca stanowisko przewodniczącego rady zarządzającej stracił Krzysztof Jałosiński, a w ostatnim czasie zostali także wymienieni inni członkowie tego gremium. Tworzą je obecnie: przewodnicząca rady, Ewa Góra, pełniąca także funkcję dyrektora Departamentu Zakupów Strategicznych w Grupie Azoty Police, pracownik Grupy Azoty Police, Tomasz Szerszeń, oraz dyrektor Departamentu Finansów polickiej firmy, Ewa Sewerska.

Decyzje personalne zapadły w kontekście ujawnionych w maju problemów senegalskiej spółki, której zakup w 2013 roku miał zapewnić dostęp do własnych surowców (głównie fosforytów) oraz pozwolić na uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych. Tymczasem od 2015 roku spółka zależna African Investment Group SA nie wydobywała fosforytów z własnych złóż, a jedynie pośredniczyła w zakupach surowca od podmiotów trzecich z Afryki. Jedno ze złóż zostało bowiem wyczerpane w 2014 roku, a wydobytego surowca było znacznie mniej niż szacowano. Na drugim zaś złożu spółka poszukuje obecnie fosforytów, a prace geologiczne są na początkowym etapie.

Fosforyty to jeden z podstawowych surowców służących do produkcji nawozów wieloskładnikowych, których sprzedaż stanowi znaczną część przychodów polickiej spółki.

Zarząd Grupy Azoty Police podkreśla, że w 2016 roku zakup fosforytów nie będzie zagrożony, a zamówienia surowca pozostaną na niezmienionym poziomie szacowanym na około 1 mln ton rocznie.

W ostatnich dniach prowadzone były intensywne negocjacje handlowe. W ich efekcie udało się firmie uzyskać konkurencyjne ceny u jej wieloletniego dostawcy z Maroka, który jest jednym z największych eksporterów fosforytów na świecie. Policka spółka będzie sprowadzać także, w miarę potrzeb, fosforyty z innych regionów Afryki.