Analiza polskiego rynku poliolefin


W tej chwili BOPS posiada trzech autoryzowanych dystrybutorów. Są to Krakchemia, Brenntag Polska oraz PGD Polimer Centrum.

Dla przykładu udział Krakchemii (wraz z zależnym od niej Maximexem) w polskim rynku dystrybucyjnym poliolefin oceniany jest na poziomie ok. 20 proc. - Dzięki tej współpracy mniejsi przetwórcy poliolefin w Polsce mają dostęp do najwyższej jakości produktów i usług – mówi Wido Waelput, Prezes BOPS.

Jego zdaniem autoryzowani dystrybutorzy oferują sprawniejszą i szybszą obsługę mniejszych firm, których roczne zakupy nie przekraczają 500 ton surowca. Sam BOPS koncentruje się natomiast na większych przedsiębiorstwach zapewniając im bezzwłoczny kompleksowy serwis.

Jeśli chodzi o marżę procentową na poszczególne gatunki granulatów tworzyw sztucznych, to kształtuje ją rynek odbiorców i producentów. Odbywa się to na stosunkowo niskim, a jednocześnie stabilnym poziomie. Stąd na cenę sprzedaży wpływają dwa istotne parametry, jakimi są cena zakupu towarów, a także koszty dodatkowe sprzedaży składające się na koszt własny.

W ostatnim czasie ceny zakupu z miesiąca na miesiąc wzrastały, choć wzrosty nie były duże.

Bieżący rok rozpoczął się z wyższego pułapu cenowego w porównaniu z rokiem ubiegłym, co miało wpływ na ograniczone zapędy producentów poliolefin do znaczących ruchów cenowych.

I tak średni wzrost cen w porównaniu z początkiem 2006 r. wyniósł ok. 10 proc. Z wysokich cen na poliolefiny wynikał też nieznaczny spadek sprzedaży zanotowany w marcu i kwietniu. Kontrahenci dość ostrożnie podchodzili do zakupów. Woleli ograniczać swoje stany magazynowe do minimum i czekać na obniżki cen.

Jakie są prognozy na najbliższy okres?

Z pewnością zapowiadany wzrost gospodarczy wygeneruje jeszcze większy popyt na wyroby z tworzyw sztucznych. To z kolei wpłynie pośrednio na wzrost sprzedaży dystrybutorów tworzyw sztucznych. Dodatkowo prognozy zakładają wzrost zużycia poliolefin w Polsce o 6 proc. w ujęciu ilościowym. Rosnący rynek tworzyw sztucznych związany jest również z rozwojem branży przetwórczej granulatów tworzyw sztucznych.


Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie
 

Handel hurtowy artykułami chemicznymi - granulaty, tworzywa konstrukcyjne, koncentraty barwiące, folie

Polska