Analiza polskiego rynku wyrobów termokurczliwych

Analiza polskiego rynku wyrobów termokurczliwych
Firma Radpol jest krajowym liderem na rynku wyrobów termokurczliwych. Sektor ten ze względu na swoje unikalne właściwości ma przed sobą bardzo dużą przyszłość i zakłada się, że w najbliższych latach sprzedaż kierowanych tam wyrobów termokurczliwych będzie się zwiększać nawet o kilkadziesiąt procent w skali roku. Serwis Plastech.pl przedstawia aktualną sytuację na rynku wyrobów termokurczliwych w odniesieniu do sektora elektroenergetycznego.

Wyroby termokurczliwe stanowią w tej chwili podstawę w takich branżach jak elektroenergetyka oraz ciepłownictwo. Ich powodzenie bierze się z potrzeby coraz szerszego wymieniania wysłużonych, kilkudziesięcioletnich, linii ciepłowniczych oraz linii kablowych. Zdaniem ekspertów w najbliższym okresie unowocześnienia będzie wymagać 60 tys. km sieci średniego napięcia oraz ponad 236,9 tys. km sieci niskiego napięcia. W tej chwili ocenia się, że mniej niż połowa infrastruktury elektroenergetycznej wykonana jest według najnowszych standardów. Tym samym resztę należy w jak najszybszym czasie zastąpić.

Wyroby termokurczliwe zaczynają być też coraz bardziej popularne w sektorze motoryzacyjnym, w lotnictwie oraz elektronice.

Jak w tym kontekście wygląda polski rynek termokurczliwy?

Od lat niekwestionowanym liderem pozostaje na nim firma Radpol. Szczególnie mocną pozycję zdobyła w dwóch branżach: elektroenergetycznej oraz ciepłowniczej. Pierwszą z branż stanowią różnego rodzaju producenci energii elektrycznej, firmy przesyłowe, zakłady energetyczne, firmy elektroinstalacyjne. Druga natomiast składa się z podmiotów zajmujących się wytwarzaniem rur preizolowanych oraz wykonawców sieci ciepłowniczych.

Szacuje się, że wartość sprzedaży wyrobów termokurczliwych w naszym kraju osiąga poziom ok. 30 mln zł rocznie.

Jeśli chodzi o branżę elektroenergetyczną, to jest ona podzielona pomiędzy jednego zdecydowanego lidera oraz kilka innych podmiotów o zbliżonych udziałach. Potentatem jest wspomniany Radpol, a za jego plecami usadowiły się takie firmy jak: Raychem, 3M, DSG-Canusa Polska Sp. z o.o, Cellpack oraz francuski Barnier i Crosstronic.

Najsilniej dominację Radpolu widać jeśli chodzi o produkcję i sprzedaż rur typu RP oraz typu RG. Są to odpowiednio rury termokurczliwe pogrubione oraz termokurczliwe grubościenne.

Ich największymi odbiorcami są przedsiębiorstwa energetyczne, czyli wszelkie elektrownie, a także zakłady i rejony energetyczne oraz firmy montażowo -wykonawcze, producenci sprzętu AGD, a także przemysł stoczniowy i telekomunikacyjny.

Spółka notuje na tym obszarze 75 proc. udziału w rynku. Jej sprzedaż warta jest ponad 2,2 mln zł rocznie. Dalsze miejsca zajmują DSGCanusa (10 proc.), Raychem oraz Cellpack (po 5 proc.).

Czytaj więcej: Analiza 232 Rury 75 Rynek 830

brak
 

Producent rur termokurczliwych z polietylenu sieciowanego radiacyjnie

Polska

Radwow Radwow

Wysłany: 2013-01-10 14:41:37

Kto sponsorował ten artykuł i dlaczego to był Radpol?

Radek
Radek

Wysłany: 2013-01-11 10:20:03

Może Cię to zaskoczy, ale artykuł nie był sponsorowany przez żadną ze wspomnianych w nim firm.