Energooszczędne technologie Wittmann Battenfeld na K 2022

Drugim zastosowaniem LSR prezentowanym na targach K będzie produkcja membrany do wysokiej jakości miniaturowego głośnika. Membrana produkowana będzie na wtryskarce MicroPower 15/10H/10H Combimould z wykorzystaniem jednokrotnej formy wtryskowej austriackiej firmy Starlim injection moulding GmbH. Membrana wykonana będzie z termoplastycznego i płynnego silikonu.

Ciekawostką jest wykorzystanie dla produkcji tak małego detalu formy 1-krotnej. Jest to możliwe tylko dzięki wykorzystaniu w tej aplikacji specjalnej wtryskarki przeznaczonej do wtrysku mikrowyprasek. Dzięki precyzji pracy wtryskarki możliwe jest wykorzystanie narzędzia o małej krotności dla tak małej wypraski. Często wykonanie kosztownego narzędzia wymaga wykonania 1-krotnej formy prototypowej. Wtryskarka MicroPower umożliwia także takie operacje.

Maszyna MicroPower dla wtrysku LSR wyposażona jest w dwustopniową jednostkę wtryskową dla wtrysku termoplastycznych elastomerów i dwustopniową jednostkę dla wtrysku płynnych silikonów. Pompa dozująca LSR pochodzi z niemieckiej firmy EMT Dosiertechnik i obsługuje 1-litrowe kartusze. System został specjalnie opracowany dla potrzeb najmniejszych objętości dozowania. Równomierne opróżnianie wkładów gwarantuje maksymalną precyzję przy stałej jakości. Kolejną zaletą systemu jest sekcja mieszania, która została zredukowana do minimum, co jest szczególnie przekonujące pod względem szybkiego czyszczenia i minimalnych strat materiału przy zmianie materiałów.

7a-mikro-lautsprecher-micro-speaker
Membrana głośnika wykonana z termoplastycznego i płynnego silikonu na wtryskarce do mikro wyprasek MicroPower 15/10H/10H Combimould (Foto: Starlim Spritzguss GmbH)

Ochrona zasobów przez redukcję wagi wyprasek

Oprócz zaprezentowanych maszyn i systemów, Wittmann Battenfeld zaprezentuje również swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii wtrysku z gazem Airmould. Na wystawie pokazany zostanie nowy moduł kontroli ciśnienia Airmould 4.0, a także nowy ręczny programator dla tej technologii. W centrum pomocy Airmould /Cellmould eksperci będą dostępni dla odwiedzających i będą służyć pomocą dotyczącą zarówno technologii wtrysku z gazem jak i technologii spieniania fizycznego. Obie technologie umożliwiają znaczne oszczędności materiałowe w produkcji części z tworzyw sztucznych, co wpływa również na wagę i koszty produkcji części.

Koncentracja na zużyciu energii

Wszystkie maszyny prezentowane na stoisku Wittmann Battenfeld, a także aplikacja IMD/IML na stoisku Wittmann oraz maszyna EcoPower prezentowana na stoisku VDMA będą wyposażone w oprogramowanie do zarządzania energią IMAGOxt. Jest to wewnętrzny projekt Wittmann Digital Srl. i umożliwia kontrolę zużycia energii podłączonych do programu maszyn i urządzeń. Program oblicza również bezpośrednio zużycie CO2 i już osiągnięte oszczędności energii. Wszystkie obliczone wartości mogą być przechowywane w raportach i są dostępne do analiz długoterminowych. Program działa jako aplikacja web zarówno jako opcjonalne rozszerzenie programu MES TEMI+ firmy Wittmann, jak i niezależny program.

W specjalnie utworzonym na stoisku Wittmann Battenfeld Centrum Eksperckim TEMI+, odwiedzający będą mieli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat programu MES TEMI+ oraz oprogramowania do zarządzania energią IMAGOxt oraz uzyskania porad dotyczących poprawy zarządzania energią, a tym samym obniżenia kosztów we własnej firmie.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna