Energooszczędne technologie Wittmann Battenfeld na K 2022

Przetwarzanie materiałów alternatywnych

Przetwarzanie materiałów alternatywnych, w szczególności surowców odnawialnych i recyklatów, stanowi szczególne wyzwanie ze względu na wahania lepkości, którym te materiały podlegają. Wittmann Battenfeld rozwiązuje ten problem za pomocą oprogramowania aplikacyjnego HiQ. Funkcje HiQ pozwalają na stałą kontrolę i gwarantują uzyskanie najwyższej stabilności przetwórstwa tych materiałów.

Na tegorocznych targach K Wittmann Battenfeld zaprezentuje dwa kolejne zastosowania, w których wykorzystywane są surowce odnawialne. Oba systemy są wyposażone w oprogramowanie aplikacyjne HiQ Flow, które kompensuje wahania lepkości w materiale.

Pierwszą z tych aplikacji będzie można zobaczyć na stoisku C06 firmy Wittmann Battenfeld w hali 15. Jest to biodegradowalna miseczka na lody wyprodukowana na 6-krotnej formie wtryskowej firmy PRECUPA. Produkcja prowadzona będzie na wtryskarce EcoPower 110/750 wyposażonej w nowy układ sterowania UNILOG B8X.

Zastosowany w aplikacji materiał BAOPAP niemieckiej firmy HopeTree składa się z wody, olejów, tłuszczów roślinnych, skrobi, zagęszczaczy i pęczniejących środków roślinnych oraz włókien naturalnych i jest wolny od jakichkolwiek chemikaliów. Utylizacja zużytych wyprasek możliwa jest w zwykłych przydomowych kompostownikach, w których wyrób powinien ulec całkowitemu rozkładowi w czasie max. 50 dni. Pod względem właściwości materiał idealnie sprawdza się jako substytut tektury. Materiał może być wtryskiwany bez etapu suszenia. Gotowe wypraski będą odbierane robotem Wittmann W918 i układane na taśmociągu.

2-baopap-eiscreme-icecream-cup
Biodegradowalne miseczki na lody wykonane z BAOPAP (Foto: HopeTree)

Kolejna aplikacja, w której wykorzystywany zostanie surowiec odnawialny, będzie prezentowana na stoisku VDMA (stanowisko CE10). Pokazana zostanie tam produkcja klocków wykonanych z biomateriału firmy Fasal. Materiał ten produkowany jest przez Fasal Wood GmbH z mączki drzewnej i poprzemysłowego polipropylenu firmy Borealis. Produkcja prowadzona będzie na wtryskarce elektrycznej EcoPower 110/350 wyposażonej w nowy układ sterowania B8X i z wykorzystaniem formy austriackiej firmy BIOBLO. Wtryskarka EcoPower 110/350 wraz robotem Wittmann W918, taśmociągiem i młynem przystanowiskowym Wittmann S-Max 3, tworzą zamkniętą komórkę produkcyjną. Robot W918 odbiera nie tylko wypraski, ale również układy wlewowe. Wlewki są przenoszone do młyna, gdzie są mielone, a uzyskany przemiał jest ponownie zawracany do produkcji. Gotowe klocki są pakowane w torebki wykonane z materiału Bornewables FB4370 firmy Borealis.

W celu zapewnienia stabilnej jakości wyrobów, wtryskarka wykorzystuje pakiety technologiczne HiQ Flow, HiQ Metering (dla aktywnego zamykania zaworu zwrotnego ślimaka) oraz HiQ Melt (dla kompensacji różnic MFI materiału).

Wtrysk z doprasowaniem dla detali cienkościennych

W technologii ICM (Injection Compression Molding) materiał wtryskiwany jest do uchylonej formy. Pełne ukształtowanie wyrobu następuje w wyniku realizacji funkcji doprasowania. Technologia pozwala na zmniejszenie ciśnienia wtrysku, co skutkuje mniejszymi naprężeniami wewnętrznymi w wyprasce.

3-bioblo-building-blocks
Klocki z biomateriału Fasal (Foto: Bioblo)

Proces ICM umożliwia uzyskanie wyprasek o bardzo powtarzalnej grubości ścianek i świetnym odwzorowaniu struktury powierzchni. Wtrysk z doprasowaniem zaprezentowany zostanie na szybkobieżnej wtryskarce EcoPowerXpress 160/1100+, na której z wykorzystaniem 4-krotnej formy wtryskowej firmy Glaroform, produkowany będzie z polipropylenu SABIC kubek o pojemności 230ml i grubości ścianek 0,28 mm. Maszyna wyposażona będzie w 4-krotny system IML firmy BECK Automation ze Szwajcarii. System ten charakteryzuje się dużą prędkością i kompaktową konstrukcją. Szczególną cechą systemu jest automatyczne pozycjonowanie wszystkich czterech etykiet. Każda etykieta, niezależnie od jej pozycji w magazynie, jest zawsze umieszczana dokładnie w tym samym miejscu na rdzeniu IML. Z jednej strony zmniejsza to braki, a z drugiej strony ogranicza wysiłek ustawiaczy, ponieważ magazynki etykiet nie muszą być już ustawiane ręcznie. Kontrola jakości kubków z etykietami IML pochodzącymi z belgijskiej firmy Verstraete jest przeprowadzana przez system wizyjny zintegrowany z systemem 10 kamer dostarczonych przez niemiecką firmę Intravis.

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia
 

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum