Kompozyty WPC i ich zastosowanie w przemyśle


Niemniej jednak eksperci przewidują już w niedalekiej przyszłości znaczny wzrost zainteresowania produkcją WPC poprzez wtryskiwanie, co z kolei otwiera dla nich nowe możliwości zastosowań.

Natomiast dla przemysłu samochodowego kompozyty te otrzymuje się przede wszystkim techniką prasowania, choć coraz częściej poprzez wtryskiwanie. W USA przodującym polimerem do produkcji kompozytów wzmocnionych włóknem drzewnym jest polietylen. Główną zaletą polietylenu jest niska cena. Jednakże w wyższych temperaturach nie jest on tak stabilny jak PVC i dlatego też wymaga zastosowania środków pomocniczych. Podobnie zachowuje się polipropylen, przy czym polimer ten posiada lepsze parametry wytrzymałościowe w porównaniu z polietylenem.

Nieco odmiennie wygląda to na rynku niemieckim. Tradycyjne już stawianie jakości przed ilością spowodowało, ze wiodącym polimerem do produkcji WPC stał się w tym kraju polipropylen. WPC na bazie PVC stosowane jest głównie do produkcji okien i drzwi.

Kompozyty WPC i ich zastosowanie w przemyśle


Jeśli chodzi o surowce do produkcji WPC, to w odniesieniu do osnowy to może być ona wykonana z termoplastu, duroplastu, biopolimeru, który jest dostarczany m.in. przez takie firmy jak Anwil, Sabic, Basell Orlen Polyolefins oraz Zakłady Azotowe Tarnów.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że produkcja kompozytów WPC wiąże się z uwzględnieniem wielu czynników, które decydują o jego późniejszych właściwościach mechanicznych. Nieodzowną rzeczą przy wytwarzaniu WPC w szczególności do aplikacji zewnętrznych są wszelkiego rodzaju dodatki i środki pomocnicze. Koniecznością w tym przypadku jest zastosowanie odpowiedniego środka adhezyjnego, który "łączy" hydrofilowe włókna drewniane z hydrofobową matrycą.

Alternatywą mogłaby stać się modyfikacja chemiczna tych włókien (acetylowanie, alkalizacja, estryfikacja, eteryfikacja, uretanizacja, środki proadhezyjne), jednak nie każda z nich okazuje się być opłacalna i ekologiczna. Modyfikacje te zwiększają stabilność wymiarów, ograniczenie chłonności wody, poprawę adhezji oraz zwiększenie odporności na czynniki środowiskowe. W zależności od stawianych wymagań stosuje się także inne dodatki tj. pigmenty, woski, UV-stabilizatory, uniepalniacze, biocydy oraz środki spieniające.

Światowym liderem w branży WPC jest Ameryka Północna, gdzie produkuje się ok. 700 tys. ton kompozytów WPC. W Niemczech liczbę kompozytów WPC oszacowano na blisko 10 tys. ton, co stanowi 1/3 produkcji w Europie.

Sięgnięto m.in. po materiały z konferencji podczas targów Plastpol 2008, gdy na temat kompozytów WPC mówiła Monika Letman-Sakiewicz z firmy Brenntag.


Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań
 

Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań o różnych zastosowaniach

Polska

Iebm
Iebm

Wysłany: 2013-10-29 19:13:34

W artykule znajduje się wzmianka o stawianiu producentów niemieckich na jakość , w związku z tym WPC opierają głównie na PP , a oparte o pvc zostawiają do produkcji okien i drzwi . Otóż jest to absolutnie błędna informacja , bowiem profile PP pracujące w niemieckich , czyli takich jak polskie warunkach atmosferycznych się nie sprawdzają tak dobrze jak z PVC , a o produkcji okien i drzwi z WPC to dopiero ludzie zaczynają myślec - WPC sie nie zgrzewa ze wzgledu na drewno. Mam również watpliwości co do podziału WPC ze wzgledu na ilość drewn w mieszance - bardzo trudno jest zrobić wartościowy profil w proporcjach z nośnikiem ( osnowa ) 1: 1